Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Ülkeye girişlerde test zorunluluğu 13 Haziran’da kalkıyor

Ülkeye girişlerde test zorunluluğu 13 Haziran’da kalkıyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından bir dizi yeni karar alındı.

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmi Gazete’de yayınlanan kararlara göre, 13 Haziran 2022 tarihinden itibaren, aşılı veya aşısız kişiler Koronavirüs testi yapma zorunluluğu olmadan ülkeye giriş yapabilecek.

Ada içi sınır geçişlerinde de test yaptırma zorunluluğu kaldırılmıştı.

Üst Komite tarafından alınan kararlar doğrultusunda, hastaneler ile sağlık merkezleri, yaşlı bakımevleri, huzurevleri, cezaevi çalışanları ve bu merkezleri ziyaret eden kişilerin maske kullanması zorunlu tutuldu.

Yaşlı bakımevleri ve cezaevlerini ziyaret edecek kişiler son 48 saatlik negatif antijen testlerini veya son 72 saatlik negatif PCR testlerini ibraz edecek. Semptom gösteren kişiler ise testleri negatif olsa dahi belirtilen yerleri ziyaret edemeyecek.

TEMASLI KİŞİLERLE İLGİLİ KARARLAR

Koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerle temas edenlerin semptom takibi yaparak maskeli olarak güncel hayatlarına devam edeceği açıklandı. Bu kişilerin beşinci gün test yapma zorunlukları kaldırıldı, sadece semptom göstermeleri halinde antijen testlerinin yapılacağı duyuruldu. Antijen testlerinin pozitif çıkması durumunda ise PCR testi yapılacağı aktarıldı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ