Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs’ün yeni epidemi merkezi Avrupa’dan ABD’ye kayabilir

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs’ün yeni epidemi merkezi Avrupa’dan ABD’ye kayabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) son dönemde hızla artan koronavirüs vakaları ve can kaybı sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ-WHO) Covid 19’un yeni epidemi merkezinin bu ülke olabileceğini açıkladı.

WHO, iki hafta önce koronavirüsün yeni salgın merkezinin Çin’den taşınarak Avrupa olduğunu duyurmuştu.

25 Mart 2020 itibariyle Avrupa’daki Covid 19 kaynaklı can kaybı sayısı Çin’deki ölü sayısının 5 katını geçmiş bulunuyor.

WHO Sözcüsü Margaret Harris yaptığı açıklamada, “ABD’de görülen vaka sayılarında büyük bir yükseliş görülüyor. Bu sebeple salgının yeni merkezi olma yolunda büyük bir potansiyel taşıyor.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump çarşamba günü yaptığı açıklamada ülkedeki ölü ve vaka sayısındaki artışa rağmen ekonominin eski seyrine dönmesi için gerekli kararların alınabileceğini açıklamıştı. Trump, “Ülkemiz karantina ilan edilmek için kurulmadı. İnsanlar gereksiz yere panik yapıyor. Bu da, intihar oranlarını artırdı. Bu şekilde devam ederse, intihar sebebiyle ölenlerin sayısı koronavirüs kaynaklı can kayıplarını geçecek” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’de 4 günde en az 40 bin vaka, enfekte hasta sayısı son 10 günde 20 kat arttı
327 milyon nüfuslu ABD’de 25 Mart itibariyle koronavirüs vakası sayısı 75 bini geçerken, ölü sayısı da 1.100 olarak açıklandı.

ABD’de 15 Mart itibariyle Covid 19 vaka sayısı sadece 3.613 iken geçen, 10 gün içerisinde bu rakam 20 kattan daha fazla artış gösterdi ve 75.665 oldu.

Yine son 10 günlük (15 Mart-25 Mart arası) veriler baz alındığında ise 69 olan can kaybının bugün itibarıyla 15 katı artarak 1.100’e çıktığı görülüyor.

New York ABD’deki vaklarından yarısından çoğuna ev sahipliği yapıyor
Bu vakaların yarısından çoğu New York’ta görüldü. Bu eyalette 37,258 kişi enfekte oldu. Vaka sayısı nüfusun yoğun olduğu Kaliforniya, New Jersey, Washington, Michigan gibi eyaletlerde ise 4 binin altında seyrediyor. New York ve Kaliforniya’da alınan karantina kuralları oldukça sıkı.

Ülkede 21 Mart’tan itibaren son 4 günlük vaka sayısına bakılacak olursa, günlük en az 10 bin kişinin enfekte olduğu görülüyor. Bu zamana kadar Çin, İtalya, İspanya ve İran dahil vaka sayısının bu kadar hızlı artış gösterdiği bir istatistik verilerine rastlanmadı.

ABD’de vaka sayısı son 24 saat içerisinde (24 Mart’a kadar) 13.355 kişi artarak salgının başladığı Aralık ayından itibaren bir günde dünyada görülen en hızlı artış oranına ulaştı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ