AB ​​yetkilisi: İsrail, Filistinliler için bir vatan kurmanın gerekliliğinin farkında olmalı

AB ​​yetkilisi: İsrail, Filistinliler için bir vatan kurmanın gerekliliğinin farkında olmalı
  • Dünya
  • 31 Mart 2024 – 17:54 17:54

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Sorumlusu Yardımcısı Enrique Mora bugün (pazar) yaptığı açıklamada İsrail’in bir Filistin anavatanına olan ihtiyacı tanıması gerektiğini, aksi takdirde nihai bir felaket yaşanacağını söyledi ve bunun on yıllar boyunca herkesi etkileyeceğini vurguladı.

Mora, X platformunda şunları yazdı: “İsrailli yetkililerin bunun bir dönüm noktası olacağının ve ardından eski stratejinin sona ereceğinin farkında olup olmadıklarından emin değilim.”

Şarku’l Avsat’ın Arap Dünyası Haber Ajansı’ndan (AWP) aktardığı habere göre Mora, “Ya Filistinliler için bir vatan, bir devlet olacak ya da ebedi bir felaket bizi bekliyor. Bu seçim hepimizi etkileyecek ve yankıları yıllar boyu sürecek” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Filistin devletinin kurulmasını ‘onlarca yıldır’ engellemiş olmaktan açıkça gurur duyuyor. Öyle ki geçtiğimiz ay Knesset’te bir Filistin devleti kurulmasını amaçlayan her türlü uluslararası dikteyi reddeden bir yasa tasarısı sundu.

Netanyahu, İsrail’in “İsrail devletinin varlığını tehlikeye atacak tek taraflı bir Filistin devletini dayatmayı amaçlayan yeni bir baskı türüyle karşı karşıya olduğunu” söyledi.

Netanyahu sözlerini şöyle sürdürdü: “On yıllardır varlığımızı tehlikeye atacak bir Filistin devletinin kurulmasını engelleyen kişi olduğumu herkes biliyor. 7 Ekim katliamı (Hamas saldırısı) beni daha da kararlı kılıyor. Her ne olursa olsun İsrail, Gazze ve Batı Şeria da dahil olmak üzere Ürdün Nehri’nin batısındaki tüm topraklar üzerinde tam güvenlik kontrolünü elinde tutacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ