Cumartesi , 14 Aralık 2019
Ana Sayfa / EKONOMİ / Altın Trump’ın Hong Kong yasasını onaylaması ile yükseldi

Altın Trump’ın Hong Kong yasasını onaylaması ile yükseldi

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini ABD ile Çin arasında artan gerginliğe çevirmeleri ile yükseldi. Palladyum tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra gevşedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Hong Kong’daki göstericileri destekleyen yasayı onayladı ve bu durum, ABD’nin Çin ile ilişkilerini olumsuz etkileyecek ve muhtemelen ABD Başkanı’nın Pekin ile ticaret savaşını yumuşatmaya yönelik adımlarını daha karmaşık hale getirecek.

Trump’ın onaylaması ile yasalaşan bu düzenlemeye göre, ABD Hong Kong’a sağladığı özel ticaret statüsünü her yıl gözden geçirecek ve insan haklarına aykırı davranan veya kentin özerkliğini zayıflatmaya yönelik adımlar atan yetkililere ise yaptırımlar getirecek.

Spot altın, Çarşamba günü yüzde 0.5 düştükten sonra yüzde 0.2 yükselerek Singapur saati ile 13:07’de ons başına 1,456.72 dolara çıktı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.2 yükselirken, palladyum Çarşamba günü ons başına 1,36.46 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.4 düştü ve platin yüzde 0.1 geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yedi gün üst üste yükseldikten sonra yatay seyretti.

Morgans Financial Ltd. analistleri, “Jeopolitik alanda devam eden belirsizlikler altını portföy hedge’i olarak desteklemeyi sürdürüyor,” dedi ve “Fonları olayların olumlu olmayan sonuçlarına karşı bir hedge yolu olarak altına yöneltmek temkinliliği gösteren bir adım” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

avrupa-merkez-bankasi-faizleri-degistirmedi

Avrupa Merkez Bankası Faizleri Değiştirmedi

Avrupa Merkez Bankası Christine Lagarde Başkanlığındaki ilk toplantısında faizleri değiştirmedi. Politika faizi sıfır, mevduat faizi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir