Ziya Öztürkler’den “yıkıcı” değil, “yapıcı” bir anlayış çağrısı

Ziya Öztürkler’den “yıkıcı” değil, “yapıcı” bir anlayış çağrısı
  • Manşet
  • 13 Şubat 2024 – 11:22 11:22

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Ziya Öztürkler, son günlerde “sahte diploma” skandalıyla anılan yükseköğretim alanında yapılması gerekenleri ve önerilerini, sosyal medya hesabından açıkladı.

Yükseköğrenimde kaliteye dayalı yol haritasının bilimsel temeller etrafında şekillenmesi gerektiğini kaydeden UBP Milletvekili Ziya Öztürkler, bu alanla ilgili yorumların yapılırken “laf ola” konuşulmaması gerektiğini vurguladı.

Yargı süreçlerine saygı duyulması gerektiğine değinen Ziya Öztürkler, adanın en önemli değerlerinden olan yükseköğrenim alanının sıkıntılardan arındırılırken “yıkıcı” değil, “yapıcı” bir anlayışla hareket edilmesi gerektiğini ifade ederek, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bu bağlamda;

Yükseköğretim Kurumları Mali Denetleme Yasası’nda” değişikliğe gidilerek; ‘Kalite’, ‘Vizyon’ ve ‘Akademik Çalışmaların Desteklenmesi’ bölümleri yasaya eklenmelidir.

Yükseköğretim ile ilgili daha önce akademisyenlerin yer aldığı strateji çalışmalarında da ortaya koyulduğu üzere; üniversitelerin akademik çalışmalarını değerlendirmek ve yükseköğretimde insan kaynağını nitelik olarak geliştirmek amacıyla “KUBİTAK (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)” kurulmalıdır.

Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşmasına” gidilerek ülkemizdeki üniversiteler “Araştırma Üniversiteleri” ve “Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler (Tematik Üniversiteler)” YÖDAK ve KUBİTAK tarafından belirlenmelidir.

Ülkemizde, araştırma altyapısını ve araştırmacı insan kaynağını geliştirmek, endüstriye yönelen araştırmalar, teknolojiyi ticarete-uygulamaya dönüştürecek fırsatlar için üniversitelerimize yol açmak amacı ile “Araştırma Üniversiteleri”; üniversitelerin bulundukları bölgeye olan katkılarını artırmak ve üniversiteleri belirli alanlarda ihtisaslaşmaya teşvik etmek amacıyla da “Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler (Tematik Üniversiteler)” belirlenmelidir.

YÖDAK ve KUBİTAK tarafından “Araştırma Üniversiteleri” ve “Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler” seçim kriterleri uluslararası standartlara uygun olarak belirlenmeli, belirlenen üniversitelerin uygulama standartları belirlenmelidir.”

 

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ