Zeki Çeler: Bir an önce harekete geçilmezse bu sorun tüm yurttaşları etkiler

Zeki Çeler: Bir an önce harekete geçilmezse bu sorun tüm yurttaşları etkiler
  • KKTC
  • 4 Temmuz 2024 16:10

TDP Genel Başkanı Zeki Çeler, Kıbrıslı Türklerin ekonomik geleceğinin ve var oluş mücadelesinin, birilerinin ego savaşlarına yem edilemeyeceğini kaydetti. Çeler, “Bir an önce harekete geçilmezse bu sorun tüm yurttaşları etkiler” dedi.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler, Kıbrıslı Türklerin ekonomik geleceğinin ve var oluş mücadelesinin, birilerinin ego savaşlarına yem edilemeyeceğini belirterek, mülkiyet konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin attığı adımların çözüme değil ayrılıkçı bir duruma hizmet ettiğini vurguladı

KIBRIS TÜRK TOPLUMU BİR KEZ DAHA İKİ TARAFIN DA KATKISIYLA HAK ETMEDİĞİ BİR MUAMELEYLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILDI

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Hristodulidis’in, kuzeyde kalan Kıbrıslı Rum mallarıyla ilgili attığı adımları ve bu adımlara sebep olan UBP-DP-YDP hükümeti ve atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın politikasını da sert bir dille eleştirdi.

Yönetimler, devletler, siyasiler arasında olan sorunların, bölünmenin, tartışma ya da çekişmelerin, o toplumun bireylerine mal edilemeyeceğini vurgulayan Çeler, “çözümsüzlük çözümdür” siyaseti güdenlerin, Kıbrıs Rum tarafına istediği her hamleyi yapabilme özgürlüğünü altın tepside sunduğunu vurguladı.

Çeler, “Diyalogdan kaçmanın ve ülke sorunlarına kendi kişisel meselesiymişçesine ‘ben bilirim’ mantığıyla yaklaşmanın sonuçlarını yaşıyoruz. Kıbrıs Türk toplumu bir kez daha hak etmediği bir muameleyle karşı karşıya bırakıldı ve bu tek taraflı yapılmadı” dedi.

“EKONOMİK KRİZLERLE BOĞUŞAN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNU DAHA DA BÜYÜK BİR KRİZ İÇİNE SOKACAKTIR”

Kıbrıs Cumhuriyeti yönetiminin ve Hristodulidis’in, kuzeydeki Kıbrıs Rum mallarıyla ilgili ilgili yürüttüğü politikanın; insan haklarına aykırı olduğu gibi barış ve çözüme de asla hizmet etmediğini belirten Çeler, yapılmaya çalışılan şeyin iki toplum arasındaki uçurumu daha da genişletmekten başka bir işe yaramayacağını belirtti.

Çeler, “Ayrıca bu hamleler çözüme de hizmet etmeyecektir. Ekonomik krizlerle boğuşan Kıbrıs Türk toplumunu daha da büyük bir kriz içine sokacaktır” dedi.

“SİYASİLERİN VE YÖNETİMLERİN ÇATIŞMA İÇİNDE OLMASININ SORUMLUSU YURTTAŞ MIDIR Kİ, FATURASI DA YURTTAŞA KESİLSİN?”

Yapılan hamlelerin sonucunun sadece ekonomik kriz değil yok oluşa sürüklenen bir süreci de hızlandıracağını kaydeden Çeler, bu durumdan sadece müteahhitler, yatırımcılar, oteller ve iş yeri sahiplerinin değil birebir yurttaşın etkileneceğini anlattı.

Çeler, “Örneğin; 1974 önceki Rum malı olan bir arsa üzerine mandırasını kuran bir Kıbrıslı Türk de suçlu durumuna düşecek. Yani ömür boyu çalışıp kenara iki kuruş koyarak kendisine veya çocuklarına bir ev alabilen Kıbrıslı Türkler bir çözüm olana kadar ne yapmalıydı? Siyasilerin ve yönetimlerin anlaşamamasının, çatışma içinde olmasının sorumlusu yurttaş mıdır ki, bu durumun faturası da yurttaşa kesilsin? Bu mudur çözüme giden yolda atılacak adımlar?” diye sordu.

“YETKİLİ VE İLGİLİ TÜM MAKAMLAR; BİR AN ÖNCE GEREKLİ GİRİŞİMLERİ YAPMALI VE DİYALOG YOLUNU AÇMALIDIR”

Her iki yönetimin yaptıklarının sonuçlarının da Kıbrıslı Türklerin aleyhine olduğunu vurgulayan Çeler, hükümeti bu konuda derhal bir adım atmaya çağırdı.

Çeler, “Yetkili ve ilgili tüm makamlar; bir an önce gerekli girişimleri yapmalı ve diyalog yolunu açmalıdır. Kıbrıslı Türklerin ekonomik geleceği ve var oluş mücadelesi, birilerinin ego savaşlarına yem edilemez” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaş
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ