Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Zaroğlu uyarmıştı ! Ercan’da tüzük çilesi

Zaroğlu uyarmıştı ! Ercan’da tüzük çilesi

İkamet ve vizeler tüzüğü Ercan hava limanında kargaşaya sebep oldu. Hükümetin uygulamaya koyduğu ‘’ikamet izinleri ve vizeler’’ tüzüğünün alt yapı ve teknik çalışmaları bitirilmeden yürürlüğe girmesinden kaynaklı sorunların faturasını ülkemizi ziyarete gelen yolcular ve polis muhaceret memurları ödüyor.
Ülkemize turist olarak gelmeyi isteyen yada KKTC’de yaşayan yakınlarını ziyarete gelmeye çalışan ziyaretçilere ambargo niteliğinde olan bu uygulamanın şimdide teknik sebeplerden dolayı uygulanmadığı ortaya çıktı.

Sistem Resmen Çöktü
İçişleri Ayşegül Baybars’ın hükümete dayattığı ve Başbakan Ersin Tatarın baskılara dayanamayıp onaylamış olduğu ‘’İkamet izinleri ve vizeler’’ tüzüğü yazılımın sistemi kaldırmadığı ve daha önceden test edilmeden sisteme yüklenmesi sonucu çalışmadığı yetkili makamlarca belirtildi.

Zaroğlu:”İkamet ve vizeler tüzüğü uygulanamaz bir uygulama”

Yeniden Doğuş Partisi Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu 22 Ekim tarihinde mecliste yapmış olduğu konuşmada ikamet ve vizeler tüzüğünün uygulanamaz bir uygulama olduğunu anlatan Zaroğlu haklı çıktı.
İkamet ve vizeler tüzüğünün zulüm tüzüğü olarak değerlendiren Zaroğlu
Bu uygulamadan dönülmemesi halinde sistemin tıkanacağını dile getirmişti.

‘’İkamet İzinleri ve Vizeler Tüzüğü’’ Karmaşası
İkamet izinleri ve vizeler tüzüğü konusunda teknik arızanın olduğu açıklanmasına rağmen, bir diğer iddia ise Başbakan Ersin Tatarın vermiş olduğu talimat sonucu uygulamanın durdurulmuş olabileceği iddiası gündeme geldi.

İçişleri Bakanı Baybars, Başbakan Müdahalesi Değil Teknik Sorun
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars konun tamamen teknik sorunlardan kaynaklandığını ve bu nedenle yazılımın yavaş çalışması sonucu aksaklıkların meydana geldiğini belirtti.

Sistemin Yükü Muhaceret Memurlarına Kaldı
İkamet tüzüğü ve vizeler tüzüğü’ nün uygulanması için kurulan yazılım sistemi teknik sorunlardan dolayı çökünce ülkeye turist olarak gelen ziyaretçilerin işlemlerini muhaceret memurları manuel olarak gerçekleştirmek zorunda kaldı. Ercan hava limanındaki yoğunluklardan dolayı memurlar bu işlemleri manuel olarak gerçekleştirmekte zorluk yaşıyorlar ve sistemin alt yapısının kontrol edilmeden ve testlerinin yapılmadan sisteme konması neticesinde meydana gelen mağduriyetleri en çok onların yaşadığı iddia edildi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ