Zaroğlu: Siyaset düzelmezse ülkede hiçbir şey düzelmez

Zaroğlu: Siyaset düzelmezse ülkede hiçbir şey düzelmez

Türkiye’deki seçim süreciyle ilgili olarak 9. Dönem Milletvekili Bertan Zaroğlu, açıklamalarda bulundu.  Zaroğlu, “85 milyonluk bir Türkiye Cumhuriyeti sandık başına gidiyor sandıklar kapandıktan 1-2 saat sonra seçim sonuçları belli oluyor. yaklaşık 4-5 saat sonra sandıkların neredeyse tamamı açılıyor” ifadelerini kullandı.

Zaroğlu KKTC’de ise seçim sonuçlarının seçimden 4-5 gün sonra açıklandığını ve sistemin değişmesi gerektiği vurgusunu yaptı.

İşte Zaroğlu’nun açıklaması:

“85 milyonluk bir Türkiye Cumhuriyeti sandık başına gidiyor sandıklar kapandıktan 1-2 saat sonra seçim sonuçları belli oluyor. yaklaşık 4-5 saat sonra sandıkların neredeyse tamamı açılıyor.

Peki ya bizde ?

Hiç kimse tarafından bilinmeyen, Başbakan tarafından ‘devlet sırrı’ kabul edilen,  Cumhurbaşkanına göre yaklaşık 400 bin nüfuslu olduğu tahmin edilen ülkemizde Seçim sonuçları tam olarak 3 gün sonra netleşiyor..

Bu yol doğru bir yol değil !

kronikleşen sorunlarımızın tek çözümü sistem değişikliğidir. Yenilenmiş bir sistem ve düzgün bir siyasi anlayışla bu ülke ayağa kalkabilir. Siyaseti düzeltirsek her şey düzelir.

Ülkede ki Siyasi istikrar için;

Seçim barajının % 7 ‘ye yükseltilmesi, karma oyun kalkması yada basitleştirilmesi, demokrasinin zarar görmemesi için de seçim  ittifaklarının önünün açılması elzemdir..
Bu durumlar nihai olarak başkanlık sistemininde önünü açmış olacaktır..

Hangi siyasi partiye sorsanız karma oy kalksın diyor ama bir türlü irade  ortaya koymuyorlar..

Kaldırmıyorsanız basitleştirin..

Bu yasal düzenlemeler yapılmazsa siyaset düzelmez. Siyaset düzelmezse ülkede hiçbir şey düzelmez.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ