‘Yüksek yangın riski’ nedeniyle ormanlara girişler yasaklandı

‘Yüksek yangın riski’ nedeniyle ormanlara girişler yasaklandı

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, yüksek yangın riski nedeniyle ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin hava tahminleri doğrultusunda, alçak basınç ve nem oranının yüzde 20’nin altına düştüğünü aktaran Karzaoğlu, yangın olasılığının çok yüksek bir durumda olduğunu belirtti ve sıcak hava etkisinde kalmasının, rüzgârın hızını artırıp yer yer bölgesel olarak fırtına şeklinde esmesinin beklendiğini vurguladı.

Türkiye’deki yangınlardan dolayı rüzgârın etkisiyle KKTC’ye ulaşan dumanların ciddi bir durum içerisinde olduğumuzun kanıtı olacağını da dile getiren Karzaoğlu, “Orman Dairesi tüm personeli ile gerekli yangın tedbirlerini almış ve teyakkuz durumundadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Akdeniz bölgesinin birçok yerinde çıkan ve Güney Kıbrıs’ta da 3 ayrı yerde yaşanan orman yangınları, geniş̧ alanlara yayılmış̧ ve telafisi mümkün olmayan yaralar açtığını da aktaran Karzaoğlu, bu bilgiler ışığında birtakım önlemler alındığını açıkladı.

ORMAN ALANLARI VE HER TÜRLÜ ATEŞLİ PİKNİK ALANLARI DAHİL, ATEŞ YAKMAK YASAKLANDI

Orman Dairesi Müdürü Karzaoğlu alınan önlemler ise şöyle sıraladı:

“1. İkinci bir duyuruya kadar her ne sebeple olursa olsun orman yollarına ve ormanlık alanlara 29 Temmuz saat 15.00 ile 04 Ağustos saat 24.00 tarihine kadar ‘Fasıl 60 Orman Yasası’na göre Dairemizin görev ve yetkilerine dayanarak gı̇rı̇şler yasaklanmıştır. Bu konuda tüm yurttaşların, gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.

  1. Orman alanları ve her turlü ateşli piknik alanları dahil olmak üzere, ateş̧, yakmak kesinlikle yasaklanmıştır.

Vatandaşlarımızın görecekleri en küçük dumanı dahi Alo 177 (Orman Yangın İhbar Hattı) ve 199 ( İtfaiye ) hatlarına bildirmeleri, erken mïdahale için büyük önem arzetmektedir.

Tamamen geçici olan bu tedbirlere tüm vatandaşlarımızın uyacağına yönelik inancımız tamdır. Günümüzde bir nefesin ne kadar kıymetli olduğunun bilincinde olarak, tüm canlılara nefes sağlayan doğamıza hep birlikte sahip çıkalım.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ