Yaşama elverişli 85 yeni gezegen keşfedildi

Yaşama elverişli 85 yeni gezegen keşfedildi

Warwick Üniversitesi’nden bilim insanları, NASA uydu verilerini inceleyerek güneş sistemimizin dışında insan yaşamını desteklediği düşünülen 85 gezegen daha buldu. Bu gezegenler de Dünya gibi “yaşanabilir bölge” olarak bilinen, yaşamı sürdürebilecek sıcaklığa sahip olmak için enerji kaynağı yıldızlarından doğru uzaklıktalar.

Bilim insanları, güneş sistemimizin dışında, yaşamı sürdürebilecek sıcaklıklara sahip olduğu düşünülen 85 gezegen keşfettiler.

Bu gezegenler boyut olarak Jüpiter, Satürn ve Neptün’e benzerlik gösteriyor ve NASA’nın Geçişli Ötegezegen Araştırma Uydusu’ndan (TESS) elde edilen veriler kullanılarak keşfedildi.

Bir ötegezegenin bu şekilde keşfedilmesi ve enerji kaynağı yıldızın yörüngesinde dönmesinin ne kadar sürdüğünü belirlemek için en az üç geçişin gözlemlenmesi gerekir. Uzmanlar bu araştırma özelinde daha soğuk gezegenler bulabilmek için 2 geçiş yapan gezegenlere odaklandılar.

85 aday gezegenin, ev sahibi yıldızlarının yörüngesinde dönmesi 20 ila 700 gün sürüyor. TESS tarafından daha önce gözlemlenen çoğu dış gezegenin yörünge dönemleri ise 3 ila 10 gün arasında.

GEZEGENLER “YAŞANABİLİR BÖLGE” İÇİNDE

Araştırmacılar, bazı gezegenlerin ev sahibi yıldızlarından yaşamı sürdürmek için doğru sıcaklığı sağlayabilecek kadar uzakta olduğunu söylüyor. Buna “yaşanabilir bölge” adı veriliyor.

85 potansiyel ötegezegenin 60’ı yeni keşfedildi, 25’i ise bağımsız araştırma ekipleri tarafından farklı teknikler kullanılarak TESS verileri sayesinde tespit edildi.

Araştırma sorumlusu Profesör Daniel Bayliss yaşam için uygun sıcaklıkları bulmak konusunda, “Yeni keşfettiklerimiz gibi nispeten soğuk gezegenler bulmak çok heyecan verici, bu gezegenler gerçekten de insan yaşamı için elverişli olabilecek sıcaklıklara sahip olabilir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ