Reklam
Reklam

“Yarım asırda KKTC devleti çok şeyler başarmıştır”

“Yarım asırda KKTC devleti çok şeyler başarmıştır”
  • Manşet
  • 20 Mayıs 2023 – 10:42 10:42

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC devletinin yarım asırda çok şeyler başardığını kaydederek, “Ekonomi, turizm, eğitim, su ve elektrik projeleriyle sanayi bölgelerindeki gelişmelerle KKTC, kendi ayakları üzerinde durabilecek bir kapasiteye gelmiştir” dedi.

Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti sahibi olmanın büyük gurur ve övünç kaynağı olduğunu kaydeden Tatar, Nereden nerelere geldik. 1974 öncesi yok oluş noktasında iken, şimdi kendi devletimizi kurduk. Aslolan, varlığımızı geleceğe taşımak; KKTC’yi her alanda geliştirmektir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Tatar, Sönmezliler Ocağı’nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, milletvekili olmadan önce de dernek üyeleri ile bir araya geldiğini belirterek, KKTC’nin bağımsızlığı, özgürlüğü, egemenliği için Anavatan Türkiye ile her zaman iyi ilişkiler içinde olunduğunu ifade etti. Tatar, gençleri geleceğe umutla taşıyabilmek için çalıştıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman ve her koşulda KKTC’ye sahip çıktığını dile getirerek, Erdoğan’ın, BM’nin 77’nci Genel Kurulu’nda yaptığı tarihi konuşma ile Kıbrıs Türkü üzerinde uygulanan zulüm niteliğindeki ambargo ve izolasyonların bir an önce kaldırılması gerektiğini ve hiçbir zaman soydaşlarını yalnız bırakmayacağını belirttiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her platformda, artık KKTC’nin tanınması gerektiğini vurguladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, bütün bunların siyasi mücadelede çok önemli kilometre taşı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülkenin gençliği, tahsilini yarıda bırakıp Erenköy’e çıkmıştır. Canı pahasına şehit olmayı göze almıştır. Bu ilhamı da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Bugün, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Atatürk, milli mücadele ruhu içerisinde Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun meşalesini orada yakmıştır. İşte o ilhamla Kıbrıs Türkü de bağımsızlığını ve özgürlüğünü kazanmıştır.

Biz Kanlı Noel’ler, soykırımlar görmüş bir halk olarak bu ülkede hep direndik ve savaştık. Ne mutlu bize ki 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile Mehmetçik adaya çıkarma yapmış ve artık Kıbrıs’ta iki bölge oluşmuştur.

Yarım asırda KKTC Devleti çok şeyler başarmıştır. Ekonomi, turizm, eğitim, su ve elektrik projeleri ile sanayi bölgelerindeki gelişmelerle KKTC, kendi ayakları üzerinde durabilecek bir kapasiteye gelmiştir.

Mücahit ruhuyla bizim şu anda yürütmekte olduğumuz iki devlet politikasına destek veren herkese teşekkür ederim. Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti sahibi olmak bizim için büyük bir gurur ve övünç kaynağıdır. Nereden nerelere geldik. 1974 öncesi yok oluş noktasında iken, şimdi kendi devletimizi kurduk. Türk Devletleri Teşkilatı’nda Anayasal adımızla Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olarak gözlemci üye seçildik ve şanlı bayrağımızın gölgesinde mücadelemizi sürdürmeye devam etmekteyiz. Bunun değerini iyi bilmeliyiz.

Esas olan KKTC Devleti ve bu topraklarda varlığımızı geleceğe taşıyabilmektir. Büyük siyaset, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği, garantörlüğü ve Türk askerinin barış ve güvenliği koruyabilme yeteneği ile varlığımızı sürdürmektir. Her fırsatta, Türkiye Cumhuriyeti ile yürütmekte olduğumuz bu kutsal davanın, egemenlik temelinde devam etmesi gerektiğini söylüyoruz. Sizin KKTC’ye yaptığınız hizmetler unutulmaz. Hepinize teşekkür ederim.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ