Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Yapılması gereken ülkeye santral yatırımı yapmaktır”

“Yapılması gereken ülkeye santral yatırımı yapmaktır”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda ilk olarak Genel Kurul’a sunuşlar yapıldı; AB Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Komite’ye CTP Milletvekili Salahi Şahiner yerine CTP Milletvekili Şifa Çolakoğlu’nun görevlendirildiği bilgisi verildi.

Daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

İlk olarak CTP Milletvekili Salahi Şahiner, elektrik kesintileri konulu konuşma yaptı.

Şahiner konuşmasının başında, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın açıklamalarının ülkede infial yarattığını söyledi, ilgili kişinin görevden alınması ya da istifa etmesinin yeterli olmayacağını, Din İşleri’nin görev, yetki ve sorumluluklarının yeniden ele alınması gerektiğini belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın kablo ile elektrik getirilmesi konusundaki açıklamalarına işaret eden Şahiner, konuyla ilgili rüşvet iddiaları olduğunu söyledi.

Kablo ile elektrik bedavaya alınacak olsa bile, alım garantili bir sözleşmede kws başına sadece 5 Dolar Cent’ten fazla kablo maliyeti olacağını dile getiren Şahiner, kablo ile “KKTC’ye elektrik gelecek de elektrik ucuzlayacak” sözünün bir yalan olduğunu, bunun karşılığında ise büyük bir rüşvet planı olduğunu iddia etti.

Şahiner, böyle bir adım atılmaya çalışılırsa konuyu mahkemeye taşıyacaklarını dile getirdi.

“Yatırım için para yoktur” sözünün yalan olduğunu da savunan Şahiner, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle geçtiğimiz dönemlerde kendilerinin de görüştüğünü, Türkiye’nin KKTC’ye enterkonnekte ile yatırım planı bulunmadığını belirtti.

Şahiner, zaten mevcut durumda Türkiye’de elektrik fiyatlarının çok daha yüksek olduğunu kaydetti.

AKSA’ya düşman olmadığını belirten Şahiner, ancak kendisinin AKSA’nın yarattığı maliyeti ya da tek taraflı kabloyla yaratılacak maliyeti Kıbrıs Türk halkının boynuna asmanın kul hakkı yemek olduğunu dile getirdi.

Şahiner, “Yapılması gereken ülkeye santral yatırımı yapmaktır” dedi.

Kıb-Tek’in artık MİK’ten muaf olmak ve ihalesiz alım yapmak istediğini söylediğini anlatan Şahiner, bunun yasa dışı olduğunu kaydetti.

CTP Milletvekili Salahi Şahiner, kendisine gelen bir duyuma göre bir elektrik hırsızlığı konusunun polise bildirilmediğini de kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ