Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Washington Post Gazetesi Gizli Belgeleri Yayınladı

Washington Post Gazetesi Gizli Belgeleri Yayınladı

Amerikan Washington Post gazetesi, ‘Gerçeklerle Savaş’ başlıklı özel haberinde, Beyaz Saray ve Pentagon’un 18 yıldır devam eden Afganistan savaşıyla ilgili bazı gerçekleri gizlediğini manşetten verdi.

Gazete, gizli resmi belgelere dayandırdığı haberinde, yetkililerin savaşın gidişatıyla ilgili yalan olduğunu bildikleri halde olumlu açıklamalarda bulunduğunu ve savaşın kazanılamaz olduğu gerçeğini kamuoyundan gizlediklerini bildiriyor.

Habere göre belgeler, Amerikan tarihinin en uzun süreli savaşının temelinde yatan başarısızlıkları inceleyen federal proje tarafından hazırlandı.

Belgelerde generallerden yardım çalışanlarına ve Afgan yetkililere, Afganistan savaşında doğrudan rol oynayan kişilerle yapılmış ve daha önce açıklanmayan 2 bin sayfadan fazla söyleşiler ve notlar yer alıyor.

Washington Post, Amerikan hükümetinin proje kapsamında görüşlerine başvurulan kişilerin kimliklerini ve söylediklerini gizlemeye çalışmasına rağmen üç yıl süren hukuk mücadelesinin ardından Veri Özgürlüğü Yasası uyarınca belgelerin yayınlanması hakkı kazandığını aktarıyor.

Pentagon verilerine göre Amerika, 2001 yılından bu yana Afganistan’a 775 bin asker gönderdi. Afganistan’da 2 bin 300 Amerikan askeri yaşamını yitirdi, 20 bin 589 askerse yaralandı.

Rapora göre, üç başkan, George W. Bush, Barack Obama ve Donald Trump ve askeri komutanları, Amerika’nın Afganistan’da galip geleceği sözünü yerine getiremedi.

Afganistan’ı modern bir ülke haline getirmek için çok büyük miktarlarda paraların boşa harcandığı, Afgan Ordusu ve polis gücü kurmak, afyon ticaretinin önünü kesmek için yapılan girişimlerin sonuç vermediği de raporun ayrıntıları arasında.

11 Eylül 2001’de tarihinin en büyük terör saldırılarına uğrayan ABD, kısa süre sonra El Kaide lideri Usame bin Ladin’in bulunduğu Afganistan’a operasyona girişti.

NATO güçlerinin de yer aldığı harekat kısa sürede Taliban örgütünün devrilmesini sağladı ancak ABD tam anlamıyla bir bataklığa saplanmış oldu. Geçmişinde Vietnam gibi tecrübeler olan ABD, 18 yılla tarihinin en uzun savaşını bir türlü bitiremedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ