Veteriner Hekimler Sendikası, ithal et toplantısına tepki gösterdi

Veteriner Hekimler Sendikası, ithal et toplantısına tepki gösterdi
  • KKTC
  • 6 Haziran 2024 11:11

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Sendikası yaptıkları açıklamada, et ve hayvansal ürünlerin kontrolü konusunda tek yetkili meslek grubunun Veteriner Hekimler olduğunu vurguladı. Sendika, ithal etlerin ülkeye giriş ve test süreçlerinin sadece veteriner hekimlerin kontrolünde olması gerektiğini savunarak, kendileri olmadan yapılan toplantıyı “iş bilmezlik ve yasa tanımazlık” olarak değerlendirdiler.

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Sendikası, KKTC Tarım Bakanlığı’nın ithal etlerle ilgili yaptığı toplantıya tepki gösterdi.

Toplantının ardından Veteriner Hekimler tarafından yapılan açıklamada, dünyadaki gelişmiş ülkelerde ve Avrupa Birliği mevzuatına göre, et ve hayvansal ürünlerle ilgili tek yetkili meslek grubunun Veteriner Hekimler olduğu vurgulandı.

Açıklamada KKTC’nin mevzuatına göre de Veteriner Dairesi’nin bu konuda yetkili olduğu belirtilirken, ithal etlerin ülkeye girişine dair sürecin Veteriner Hekimler tarafından kontrol edileceği ifade edildi.

TÜK’ün Veteriner Dairesi’nden “ön izin” aldıktan sonra, sürecin Veteriner Hekimlerin kontrolünde devam edeceği, limanlarda etlerin Veteriner Dairesi tarafından fiziksel muayenesinin yapılacağı ve numunelerin ulusal gıda laboratuvarına gönderileceği belirtildi.

Hekimler, bu süreçte yine Veteriner Hekimlerin tüketime uygunluk testlerini gerçekleştireceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Sendikası, ithal etlerle ilgili bu toplantının meslek örgütleriyle yapılmamasını, “iş bilmezlik ve yasa tanımazlık” olarak nitelendirerek, bu durumun mesleklerine ve kamuoyuna saygısızlık olarak kabul ettiklerini belirtti. Sendika Başkanı Dr. Vet. Hek. Erkut Derviş Özgöray, tüm kamuoyuna bu durumu kınadıklarını bildirdi.

Hekimlerin tam açıklaması şöyle:

“Tarım Bakanlığının resmi sosyal medya hesaplarından öğrendiğimiz kadarı ile ithal et konusunda 3 bakanın katıldığı resmi ve önemli bir toplantı gerçekleştirilmiş ve ithal etlere uygulanacak testler irdelenmiş olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Gıda konusunda mesleki olarak paydaşımız olan Gıda Mühendislerinin bu toplantıya çağrıldığını ama mesleki konuları olmayan konular yani ithal ete uygulanacak testler konuşulduğu anlaşılmaktadır.

Dünyanın gelişmiş tüm ülkelerinde, AB mevzuatında ve AB uzmanlarının görüşleri doğrultusunda hazırlanan Yasalar ile ülkemizin mevzuatında da et ve hayvansal ürünler ile ilgili tek yetkili meslek Veteriner Hekimlik ve ilgili daire olan Veteriner Dairesi’dir.

İthal etin adaya girip girmemesi çok tartışıldığı bu hususta soru işaretleri devam etmekte iken TÜK önce Veteriner Dairesi’nden “ön izin” aldı. Alınan bu ön izinden sonra işleyecek süreç yine Veteriner Hekimlerin kontrolünde devam edecektir. Limanlarımıza gelecek etler yine Veteriner Dairesinde görev yapan Veteriner Hekimlerin fiziki muayenesinden geçtikten  sonra hekimin kararına göre numuneler alınıp ulusal gıda laboratuvarına gönderilecek ve yine bir veteriner hekim tarafından tüketime uygunluk testleri yapılacaktır.

Hal böyle iken 3 bakanın bir araya gelip başka meslek örgütleri ile önemli bir iş yapıldığına dair haberleştirme yapılmasını en hafif tabiri ile iş bilmezlik ve yasa tanımazlık olarak görmekteyiz. Sadece veteriner hekimlerin  uzmanlık alanına dahil olan kamuyu ilgilendiren böylesi önemli konuların istişare edildiği bir toplantının meslek örgütümüzle  yapılmamasını bir saygısızlık olarak kabul edip kınadığımızı tüm kamuoyuna bildiririz.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ