Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Vatandaştan gizleyeceğimiz bir şey yok, tartışacağız, konuşacağız”

“Vatandaştan gizleyeceğimiz bir şey yok, tartışacağız, konuşacağız”

Başbakan Faiz Sucuoğlu söz alarak, eleştirilere yanıt verdi. Özersay’ın iskele ilgili sorusuna, “iskele kurulmuş değil” diyen Sucuoğlu, ilgili dairelerden verilen görüşlerin tarihlerini sıralayarak, halka kapalı olmamak koşulu ile buna uygunluk verildiğini söyledi.

Protokolün verilmemesiyle ilgili eleştilere de cevap veren Sucuoğlu, protokolün imzalanmadan 2 saat önce hazır hale geldiğini söyledi. “Hazır olmayan bir protokolü nasıl verecektik” diyen Başbakan Sucuoğlu, protokolün gizlenmesi görüşlerinin asla olmadığını vurguladı.

Bir iki düzeltmenin ardından geldiği anda muhalefet başkanları ve koalisyon ortakları başkanlarına bunu ileteceklerini dile getiren Sucuoğlu, “Vatandaştan gizleyeceğimiz bir şey yok, tartışacağız, konuşacağız” dedi.

Alkolle ilgili yetkili ithalatçı firmalarla Maliye’de görüşmeler başladığını, ortak paydada buluşulunca sonuç çıkacağını belirten Başbakan Sucuoğlu, Ankara’ya gidilmeden önce görüşmelerin başladığını söyledi.

Elektrik zammı konusunda sıkıntıya değinen Sucuoğlu, Mart ayında çok soğuk yaşandığını ve faturaların ödenemeyecek noktaya geldiğini söyledi. Bakanlar Kurulu’nda oy birliğiyle Mart ayına mahsus bir indirime gidilmesinin kabul edildiğini anlatan Sucuoğlu, vatandaşın bir sıkıntı içerisinde olduğunu, petrol ve döviz fiyatlarının sıkıntı getirdiğini söyledi.

Perşembe günü Kıbrıs’a geldiğine değinen Başbakan Sucuoğlu, dinlenmesinin ardından Kıb-Tek’ten yetkililerin evine gelerek, Teknecik Santrali’nin kapanması kararının alındığını kendisine aktardığını anlattı. Eylem devam ettiği için sürekli orada kalan çalışanların artık çalışamayacağının aktarıldığını belirten Sucuoğlu, ülkenin karanlıkta kalması tehlikesi üzerine, metin hakkında, “Benim yetkimde değil. Biz buna imza atarız ama yaymayın. Pazar günü de bu düzenlensin” dediğini kaydetti. İmzayı attığı anda haberin ülkede patladığını kaydeden Sucuoğlu, “Ya riske girecektik ya da ülkenin karanlıkta kalmasına müsaade edecektik” dedi.

Güneyin de elektrik veremeyeceğini söylediğini dile getiren Sucuoğlu, bir otelde elektrik kesintisi nedeniyle yaşananları da anlattı.

İmzalamam denildiği anda işin boyutunun dramatik hal aldığını kaydeden Sucuoğlu, “Bana göre vicdanen doğruydu” dedi. Sucuoğlu, böyle bir sorumluluğun alınması gerektiğini kaydetti.

Erhürman’ın sorusu üzerine metnin yanlış olduğunu bildiğini söyleyen Sucuoğlu, söz konusu maddenin yanlış olduğunu aktardığını ancak sözlü değil yazılı taahhüt istendiğini ifade etti.

CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın sorusu üzerine Başbakan Sucuoğlu, diğer maddeler konusunda görüş farklılığı olmadığını söyledi. Derya’nın Erhan Arıklı ile ilgili sayıştay raporu hakkındaki sorusu üzerine Sucuoğlu, o konuyla ilgili Arıklı’nın cevap vereceğini söyledi. Sucuoğlu, “Ben raporu okudum” dedi.

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay’ın alkollü içkiler ve elektrik indirimiyle ilgili soruları üzerine, elektrik indiriminin Mart ayına mahsus olduğunu yineledi.

Alkollü içkilerle ilgili bir değerlendirme yapılmasının Bakanlar Kurulu’nda konuşulduğunu ifade eden Sucuoğlu, işletmelerin rakamlarla ezdirilmemesi görüşünde olduğunu kaydetti. Sucuoğlu, Res-Bir’in konuyla ilgili görüşme talep ettiğini ve bunun konuşulduğunu söyledi.

CTP Milletvekili Fikri Toros ise yerinden, El-sen ile imzalanan metinle ilgili jeneratörler hakkında maddenin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Sucuoğlu, bu maddenin 6 Eylül 2019’da imzalanan metne dayandığını kaydetti.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin, yerinden sorulan soruların uzadığını söylemesi üzerine, Genel Kurul’da sesler yükseldi.

CTP Milletvekili Erkut Şahali, mali protokolle ilgili “Siz bir ilke belgesi mi anlaşma metni mi yoksa boş kağıda mı imza attınız” sorusu üzerine Sucuoğlu, imzalanan anlaşmayı Genel Kurul’da gösterdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ