Üstel: ‘İthal ette kararlıyız’

Üstel: ‘İthal ette kararlıyız’

Başbakan Ünal Üstel, Temmuz ayında kuzu etinde bollaşma yaşanacağı yönünde aldıkları bilgiler doğrultusunda, Kurban Bayramı’nda halkı et ile buluşturmak amacıyla önemli adımlar attıklarını açıkladı. Bu kapsamda kasaplara verilen teşvikin 1100 TL’ye çıkarıldığını belirten Üstel, bu artışın kesilen kuzu sayısını 11 bin 700’e yükselttiğini ifade etti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Ünal Üstel bir açıklama yaparak, “Değerli halkımız, bugün yaklaşık 3 saatlik bir toplantı yaptık ve ülkemizdeki yaşanan sorunları, ekonomide yaşanan sorunları birer birer masaya yatırdık” ifadelerini kullandı.

Pazartesi gününden beridir devam eden Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği eylemine işaret eden Başbakan Üstel, “Bizim eylemlerine saygımız sonsuzdur” dedi.

Başbakan Üstel, “Halkımızın rahat etmesi için üretimin artması için çalışan kesimlerin daha çok çalışması için biz halkımıza bir söz verdik. Sözlerimizi birer birer yerine getirmek için çalışmalar yaptık” diye konuştu.

“Et konusunda bir sıkıntı yaşanıyor ve dar gelirli vatandaşımız ete ulaşmakta zorluk çekiyor” diyen Başbakan Üstel, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Dar gelirli vatandaşımızı et ile buluşturmak için gerek üreten kesim ile gerekse kasaplarla bir çalışma yaptık. Bu çalışmalar neticesinde biz artık hükümet olarak bir karar verdik. Halkımızı ucuz et ile buluşturacağız…”

“BİZİM İÇİN ÜRETEN KESİM ÖNEMLİDİR”

Başbakan Üstel, üretime gerekli desteğin verildiğinin altını çizerek, “Biz üreten kesime enflasyondan bir buçuk kat daha fazla destek vermeye çalıştık. Çünkü bizim için üreten kesim önemlidir. 2024 yılında üreten kesimlerimize bugüne kadar görülmemiş destek ve teşvikler veriyoruz” dedi.

Başbakan Üstel, “Bütün bunları yaparken, ülkemizde yaşayan insanımızın da et konusunda yaşadığı sıkıntıları gidermek için birtakım radikal tedbirler aldık. Hayvancıyla ve kasaplarla konuştuk. Kasaplara aradaki dengeyi sağlamak adına 800 TL teşvik verdik. Kuzu etine narh koyarak; fiyatı 550 TL’ye sabitledik. Kasaplardaki kuzu etkinin geriye gittiğini gördük. Ayda 900 kuzu kesileceğine bu sayı 400’e düştü. Birtakım et bohçacıları türedi. Biz bunların tamamen karşısındayız. Biz üreten insanlarımızı, halkımızla buluşturmak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

“İTHAL ETİN FİYATI 400TL’Yİ GEÇMEYECEK”

Temmuz ayında kuzu etinde bolluk yaşanacağını belirten Üstel, Kurban Bayramı’nda halkı et ile buluşturmak için ithal et kararı aldıklarını açıkladı. Kasaplara verilen teşvikin 1100 TL’ye çıkarıldığını ve kesilen kuzu sayısının 11 bin 700’e yükseldiğini ifade eden Üstel, ithal et fiyatının 400 TL’yi geçmeyeceğini belirtti. Bu ithalatın Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) üzerinden yapılacağını ve etlerin kasaplara ve marketlere dağıtılacağını söyledi.

“GAİLEMİZ HALK”

Temmuz ayında kuzu etinde bollaşma yaşanacağı yönünde bir bilgi aldıklarını belirten Başbakan Üstel, “Kurban Bayramı’nda halkımızı et ile buluşturmak için kasaplarla ve hayvancılarla bir görüşme yaptık; ithal et kararı aldık. Kasaplara verdiğimiz teşviki bu yüzden 1100 TL’ye çıkardık, bu teşvikle kesilen kuzu sayısı 11 bin 700’e yükseldi. Bu uygulamayı geçici bir süre zarfı içerisinde yapacağımızı söyledik. Bizim gailemiz halkımızdır, devletimizdir. Ülkemizde yaşayan insanlarımızı et ile buluşturmak görevimizdir” dedi.

Başbakan Üstel, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş’un teşviklere yönelik yaptığı açıklamaya işaret ederek, “Biz bu ithali devlet üzerinden yapıyoruz. Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) üzerinden gelecek olan bu etleri kasaplara ve marketlere dağıtacağız” ifadelerini kullandı.

Üstel, ithal olarak ülkemize gelecek olan donmuş etin fiyatının 400 TL’yi geçmeyeceğini açıkladı.

TARIM BAKANI ÇAVUŞ: “DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş ise, hayvancılara verilen desteklere ilişkin bilgilendirme yaptı ve üretimde sürdürebilirliği sağlayacaklarını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ