Üstel: Hukuki sürecin hızlı bir şekilde sonuçlanması için her türlü desteği veriyoruz

Üstel: Hukuki sürecin hızlı bir şekilde sonuçlanması için her türlü desteği veriyoruz
  • Manşet
  • 14 Mart 2024 – 15:18 15:18

Başbakan Ünal Üstel, yükseköğretimde yaşanan gelişmelere işaret etti; “Geciken adaletin, adalet olmadığını, biliyoruz. Bu süreçte, hukuki süreçleri titizlikle takip etmekte ve sürecin hızlı bir şekilde sonuçlanması için soruşturma ve denetleme makamlarına her türlü desteği vermekteyiz” dedi.

Başbakan Ünal Üstel, yükseköğretimde yaşanan güncel gelişmeleri değerlendirdi.

Başbakan Üstel, suçlu bulunanlar hakkında gerekenin yapılacağına vurgu yaparak, “Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Geciken adaletin, adalet olmadığını biliyoruz” dedi.

Yükseköğretimin asgari ölçüde olumsuz etkilenmesi için her türlü çabayı sarf ettiklerini belirten Üstel, “Halkımızın güvenini asla boşa çıkarmayacağız” ifadelerini kullandı.

Üstel, sosyal medyada yapılan yanıltıcı yorumlara da dikkat çekerek, “Bu ülke medya özgürlüğünü istismar edenlerin dayanaksız yorumlarıyla yönlendirilemez” açıklamasında bulundu.

Başbakan Üstel, değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“Bir süreden beri KKTC gündeminde öncelikle yer bulan yüksek öğretim dünyamızın sınırlı bir kesimiyle bağlantılı gelişmelere yönelik bu zorlu süreçte aldığımız önlemler, yapılan çalışmalar ve ülkemizin birliği adına atılan adımları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gelişmeleri ilk anından itibaren yakından takip ediyor, konunun aydınlığa kavuşması ve yüksek öğretimimizin asgari olumsuz etkilenmesi için her türlü çabayı sarf ediyoruz.

Konuyla ilgili, gelişmeler baş gösterdiğinde, duyarsız kalmadık, katılımcı bir anlayışla bilgi odaklı olarak, değerlendirmeler yapıp, gerekli tüm önlemleri hukukun üstünlüğü çerçevesinde ele alarak adımlar attık.

Bu çerçevede, yüksek öğrenim kurumlarımızı ilgilendiren konularda Meclis bünyesinde bir komisyon kurduk.  Komisyon, görevine hızla başlamıştır.

Yargıya taşınan isimlerden, üçlü kararnamelerle atananlar, yine üçlü kararname ile görevden alıp eski görevlerine iade edilmiştir.

Mahkeme sonuçlarına göre suçlu bulunanlar hakkında, Kamu Hizmetleri Komisyonu aracılığıyla disiplin soruşturması açılacak ve gereken yapılacaktır. Bundan kimsenin en küçük kuşkusu olmasın.

Geciken adaletin, adalet olmadığını, biliyoruz.

Bu süreçte, hukuki süreçleri titizlikle takip etmekte ve sürecin hızlı bir şekilde sonuçlanması için soruşturma ve denetleme makamlarına her türlü desteği vermekteyiz.

Ülkemizin itibarı ve birliği, bizler için en önemli duyarlılık konusudur. Bu duyarlılık çerçevesinde, konunun takipçisi olacağımızdan ve en kısa zamanda sonuçlanması için gereken desteği eksiksiz vereceğimizden tüm yurttaşlarımız emin olsun.

Bu zorlu süreci aşmak ve ülkemizin, yüksek öğretim camiası başta olmak üzere her alanda daha ileriye gitmesi için, hükümet ortaklarımızın ötesinde, ana muhalefetle de her türlü iş birliğine ve görüş alışverişine açığız. Bu yaklaşımımızın sözde olmadığı, yaptıklarımızla gözler önündedir.

Devletimizin tüm birimleri, bu konuda en yüksek hassasiyet ve sorumlulukla hareket etmeye devam edecektir.

Sorumluluktan uzaklaşan her birey veya kurum, toplumumuzun ortak iradesini karşısında bulacaktır.

Bu ülke, medya özgürlüğünü istismar eden, bazı sosyal medya kullanıcılarının anlamsız ve dayanaksız yorumlarıyla yönlendirilemedi, bundan sonra da yönlendirilmeyecektir. Devlet yönetiminin sorumluluğunun bilincindeyiz ve gelecek kuşaklara hak ettikleri bir ülkeyi bırakmak için hiçbir sorumluluktan kaçınmayacağız.

Son günlerde yaşanan ve kamuoyuna yansıyan, olaylarla ilgili bizlere gösterilen güven için tüm halkımıza teşekkür ederim. Bu güveni asla boşa çıkarmayacağız.

Sizlerden aldığımız destek ile ülkemiz bu yaşananları da aşacak ve daha güçlü bir şekilde ilerleyecektir.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ