Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Üs bölgelerinin askeri olmayan inkişafı anlaşması tarihi bir anlaşma”

“Üs bölgelerinin askeri olmayan inkişafı anlaşması tarihi bir anlaşma”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’taki İngiliz egemen üs bölgelerinin askeri olmayan inkişafı anlaşmasının Güney Kıbrıs, üs bölgesinde yaşayan kişiler ve bölgede mülk sahibi olanlar açısından tarihi bir anlaşma olduğunu belirtti.

Rum Yönetimi ile İngiltere arasında 15 Ocak 2014’te imzalanan, Kıbrıs’taki İngiliz egemen askeri üs bölgelerinin, askeri olmayan inkişafı anlaşmasının 16 Mayıs itibarıyla yürürlüğe gireceği, bu sabah Rum Başkanlık Sarayı’nda düzenlenen törenle açıklandı.

Anastasiadis, törende yaptığı konuşmada, bu anlaşmanın Güney Kıbrıs ile İngiltere arasındaki mükemmel ilişkilerin ispatı olduğunu söyledi.

Rum lider, bu anlaşmanın 15 Ocak 2014’te, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve İngiliz mevkidaşı William Hague tarafından imzalandığını anımsatarak, anlaşmada neler öngörüldüğünü anlattı ve bu süreçte emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Bu anlaşmayla, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin kuruluşundan ve 1960 Anlaşmaları’ndan bu yana ilk defa, İngiliz Üsleri sınırları içerisinde nihai ve bütünlüklü bir düzenleme yapılacağını kaydeden Anastasiadis, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle Güney Kıbrıs ile İngiltere arasındaki ilişkilerde özlü ve kaliteli bir ilerleme sağlanacağına vurgu yaptı.

Rum haber kaynaklarına göre, Kıbrıs Cumhuriyeti ile İngiltere, 2014 yılında imzaladıkları İngiliz egemen askeri üs bölgelerinin askeri olmayan inkişafı anlaşması, 60 yıldan fazladır devam eden sıkı işbirliği ve bağları yansıtan ezeli ilişkiler açısından önemli bir dönüm noktasını oluşturacak.

Üs bölgesinin inkişafı için daha fazla imkan sunan bu anlaşmanın öngördüğü imar sistemiyle, üs bölgesinde bulunan çok sayıdaki mülk ve arazi üzerindeki inkişaf kısıtlamaları kaldırılacak.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ