Uluçay: Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmeler KKTC için avantaj yaratabilir

Uluçay: Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmeler KKTC için avantaj yaratabilir

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmelerin KKTC için avantaj yaratabileceğine dikkat çekerek, BM temsilcisinin karşılıklı ziyaretlerinin ekonomiye yönelik iyileştirme getirebileceğine vurgu yaptı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, “Çarşı, Ekonomi ve Siyaset” konulu güncel konuşma yaptı. Uluçay, ekonomide yaşanan sıkıntılar ve ekonominin gidişatı ile ilgili değerlendirmeler yaptı, Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybının, ekonomiyi olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.

Uluçay, Türkiye’de seçimler sonrası dövizin yükselme gösterebileceği uyarısında bulunarak, Türkiye’deki ekonomiyi iyileştirme çalışmalarına işaret etti, enflasyonun düşürülmesi amacıyla yapılan çalışmaların ve sıkılaştırma politikaları ile kamu giderlerinin azaltılması konusundaki adımları anlattı.

Yoksulluk ve eşitsizliği yaratan enflasyonun aşağıya çekilmesinin önemine işaret eden Uluçay, Türkiye’nin, 2024’ün ikinci yarısında enflasyonu aşağıya çekmeyi hedefleyen çalışmalar yaptığını ancak uzmanların bunun tersinin olacağı gibi uyarılarda bulunduğunu anlattı, yaz aylarında yabancı para girişlerinin önemine vurgu yaptı.

Uluçay, KKTC’de de 2024’ün ilk yarısında enflasyonda beklenilen düşüşün aksine yükselme olduğu gibi görüldüğünü ifade ederek, hayat pahalılığının artışına işaret etti. Uluçay, bu çerçevede ülkede önlerindeki sürecin ekonomik açıdan lehlerine dönmesi için çalışmalar yapılmasının önemine işaret ederek, örneğin yeşil hat tüzüğü üzerinden Güney Kıbrıs ile ticaretin geliştirilebileceğini kaydetti.

Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmelerin de KKTC için avantaj yaratabileceğine dikkat çeken Uluçay, BM temsilcisinin karşılıklı ziyaretlerinin ekonomiye yönelik iyileştirme getirebileceğine vurgu yaptı. Kıbrıs’ta ortak çözümler üretilerek işbirlikleri yapılabileceğini belirten Uluçay, bunun için de diyalog kurmanın önemine dikkat çekti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ