Reklam
Reklam

“Ulaştırma altyapısından sorumlu karayolları, yama yapma becerisini bile yitirdi”

“Ulaştırma altyapısından sorumlu karayolları, yama yapma becerisini bile yitirdi”
  • Manşet
  • 9 Mayıs 2023 – 16:13 16:13

CTP Milletvekili Salahi Şahiner, elektrik üretiminde özelleştirmenin ucuzluk getirmediğine vurgu yaptı. Şahiner, enflasyon sepetine bakıldığında devletin ödevi olan hizmetlerin ücretsiz olması gerekirken hayat pahalılığını oluşturan kalemler haline geldiğini belirtti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, Cumhuriyet Meclisi’nde konuştu. “Kamusal Hizmetlerin Önemi” konulu bir konuşma yapan Şahiner, artan hayat pahalılığıyla birlikte devletin sorumluluklarının da arttığını kaydederek, sosyal devletin vatandaşlarına sağlamak zorunda olduğu hizmetler bulunduğunu hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin son dönemde uyguladığı politikalar sonucunda yaşanan enflasyona değinen Şahiner, uzmanların önümüzdeki dönemde “dövizin patlayacağını bağırdığını” ve yapılması gerekenlerin belirlenmesinin önemine işaret etti.

Şahiner, enflasyon sepetine bakıldığında devletin ödevi olan hizmetlerin ücretsiz olması gerekirken hayat pahalılığını oluşturan kalemler haline geldiğini belirtti.

Anayasaya göre ücretsiz olması gereken eğitimi özel okullardan almak zorunda kalan vatandaşın diğer ihtiyaçlarını kısmak zorunda kaldığını söyleyen Şahiner, özelden hizmet alan 12 bin öğrenciye devletin hizmet verecek durumda olmaması nedeniyle özel okulların zaruri hale geldiğini vurguladı.

Kamusal sağlık hizmetlerinin, insan üstü bir emek sarfeden sağlık çalışanlarına rağmen sefil durumda olmasını eleştiren Şahiner, sistemdeki eksikliklerden dolayı halkın cebinden çıkan milyarlarca TL olduğunu kaydetti.

Telekomünikasyon alanında da tekelleşmenin yaşandığını ifade eden ve denetimin yetersizliğine işaret eden Şahiner, ulaştırma altyapısından sorumlu karayollarının “yama yapma becerisini bile yitirdiğini” belirtti.

Toplu taşımanın olmaması ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların bir kısım insanın zor günler geçirmesine sebep olduğunu söyleyen Şahiner, bu ülkede kalmak için çaba harcayan Z kuşağının da konut fiyatlarındaki artış sonrasında burada kalmalarının zorlaştığını dile getirdi.

Elektrik üretiminde özelleştirmenin ucuzluk getirmediğini zaten gördüklerini hatırlatan Şahiner, halkın kamusal olarak karşılanması gereken elektriğin de AKSA aracılığıyla alınmasıyla bu konuda da kamusal fayda sağlanamadığını vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ