Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

UBP-HP koalisyonunda kabinede son durum

UBP-HP koalisyonunda kabinede son durum

Bugünkü kabine değişikliği, bir yılı aşkın süredir devam eden UBP-HP koalisyonundaki ilk değişiklik oldu. UBP Girne Milletvekili olan Ünal Üstel’in görevden alınmasının ardından, yine UBP Girne Milletvekili olan Kutlu Evren, Turizm ve Çevre Bakanlığı görevine atandı.

Değişiklikle yeniden şekillenen kabinede son durum şöyle:

“Başbakan Ersin Tatar (UBP), Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay (HP), İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri (HP), Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan (HP), Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu (UBP), Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy (UBP), Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz (UBP), Sağlık Bakanı Ali Pilli (UBP), Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu (UBP), Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren (UBP), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu (UBP).”

Başbakan ve 10 bakandan oluşan kabinede, UBP 8, HP ise 3 üyeye sahip.

KKTC’de 7 Ocak 2018’de yapılan erken genel seçimin ardından CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman başkanlığında kurulan ve ülkenin ilk dörtlü koalisyonu olan CTP-HP-DP-TDP hükümeti, 2 Şubat 2018 ile 22 Mayıs 2019 arasında görev yapmıştı.

Bu hükümetin bozulmasının ardından UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın başkanlığındaki UBP-HP koalisyonu ise 22 Mayıs 2019’da kurulmuş ve Meclis’ten 1 Haziran 2019’da güvenoyu almıştı.

Cumhuriyet Meclisi’nde halen UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP 3, DP 3, YDP 2 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ