Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Türkiye Rest Çekti.. NATO Krizi

Türkiye Rest Çekti.. NATO Krizi

Dünyanın en büyük askeri ittifakı NATO’nun tarihi zirvesine günler kala, ABD ve Avrupa arasındaki krizin bitmesi için bir elektrik şoku deneniyor. Reuters, ayrıca Ankara’nın NATO’nun Baltık ve Polonya planlarını bloke ettiğini bildiriyor.
’70 yaşında beyin ölümü gerçekleşti mi?’ Reuters haber ajansı, uluslararası ittifak NATO’nun 70. kuruluş yıldönümü için Londra’daki zirveyi bu başlıkla haberleştirdi.
ABD lideri Donald Trump’ın hamleleriyle türbülansa giren NATO’nun geleceği, İngiltere’nin başkentinde 4 Aralık’ta gerçekleşecek zirvede şekillenecek.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kasım ayında “NATO’nun beyin ölümüne tanık oluyoruz” diyerek hem ittifakı hem de Avrupa Birliği’ni topa tutmuştu
Trump’la bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Fransa lideri, bir gün sonra kullandığı “Uluslararası sistemimiz eşi görülmedik bir krizden geçiyor” ifadesiyle mevcut tabloyu özetledi.
ABD’nin NATO’ya danışmadan Suriye’den askerlerini çekmesini eleştiren Macron, “ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma süreçlerinde hiçbir şekilde koordinasyon yok” ifadesini kullandı.
Macron’un sözleri Avrupa çapında depreme yol açtı, özellikle Doğu Avrupa ülkeleri Fransız lidere sert tepki gösterdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Bu bakış açısı kesinlikle benimkini yansıtmıyor. Transatlantik ortaklık bizim izin vazgeçilmez” diye konuştu.
Londra’daki zirvede, NATO üyesi 29 ülkenin liderleri buluşacak. Uluslararası haber ajansına göre, ‘bilge insanlar’ fikirlerini en geç 2021’deki NATO zirvesine kadar ittifaka iletecek.
Reuters’a konuşan üst düzey bir Fransız diplomat ise, ittifak bünyesindeki siyasi çekişmenin sona ermesi için bir elektrik şokunu halihazırda denediklerini söyledi.
Avrupalı bir NATO diplomatı ise, “Elbette Trump’ın ne söyleyeceğini hiç kimse bilmiyor. Ancak şimdi Macron veya Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ne söyleyeceğini bilmiyoruz” dedi
Reuters, Salı akşamüstü geçtiği bir başka özel haberde ise, Türkiye’nin kuzey Suriye’deki Barış Pınarı Harekatı’na destek verilmemesi nedeniyle NATO’nun Baltıklar ve Polonya için hazırladığı savunma planını desteklemeyi reddettiğini duyurdu.
Reuters’a göre, Ankara, plana destek vermeyi terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı ‘YPG’nin NATO tarafından resmen terör örgütü olarak kabul edilmesi’ şartına bağladı.
Uluslararası ajansa konuşan dört üst düzey NATO yetkilisi, Türkiye’nin NATO daimi temsilcisine planı imzalamama talimatı verildiğini, Ankara’nın ilgili görüşmelerde de sert bir tavır takındığını söyledi.
Buna göre, NATO Londra’daki zirve öncesinde Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’yı olası bir Rus saldırısından korumayı öngören planı 29 üyenin tamamına onaylamak istiyor. Ancak Türkiye bu süreçte terör örgütü YPG şartını masaya getirecek.
NATO kaynakları, Ankara’nın YPG’yle ilgili talebini Suriye’deki harekattan önce gündeme getirdiğini ancak konunun önümüzdeki haftaki zirve nedeniyle tırmandığını da aktardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun 70. yıl zirvesinde Almanya Başbakanı Merkel, Fransa lideri Macron ve İngiltere Başbakanı Johnson’la görüşecek.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ