Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Türkiye Petrolleri gemilerine ‘Kıbrıs Şehitleri’nin adı verildi

Türkiye Petrolleri gemilerine ‘Kıbrıs Şehitleri’nin adı verildi

Kıbrıs’ta “Kanlı Noel” olarak bilenen Rum katliamında şehit edilen Doktor Binbaşı Nihat İlhan’ın 3 çocuğunun ismi Türkiye Petrolleri’nin Mavi Vatan’da sondaj görevi yapacak 3 adet gemiye verildi.
EOKA örgütü olarak bilinen Rum çetesi, Kıbrıs Türkleri’ni adadan silmek için Aralık 1963’te kanlı saldırılar düzenledi.

24 Aralık 1963 gecesi, Lefkoşa’nın Kumsal bölgesinde o dönem Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nda görevli olan Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi Mürüvvet ve çocukları Murat, Hakan, Kutsi, eve giren Rumlar tarafından küvette kurşuna dizildi.

BİLİM KURULU ÜYESİ OLDU

Nihat İlhan’ın eşi ve çocuklarının katledilmesi, 364 Kıbrıs Türkü ile 174 Kıbrıs Rumu’nun vefat ettiği olayların sembolü haline geldi. Olayın gerçekleştiği tek katlı ev, daha sonra ‘Barbarlar Müzesi’ne dönüştürüldü.

tp_gemi_3.jpg

Katliamın ardından Türkiye’ye dönen ve Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü olarak da görev yapan, ardından 2016 yılında 92 yaşında vefat eden Nihat İlhan’ın ikinci eşinden olan çocuklarından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nda görev aldı.

İSİMLERİ 3 GEMİYE VERİLDİ

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şehit ağabeylerinin isimlerinin Türkiye Petrolleri tarafından ‘Mavi Vatan’da görev yapacak 3 adet gemiye verildiğini duyurdu.

İlhan, “Devletimiz büyüktür, hem de çok büyük. Türkiye Petrolleri, Mavi Vatan’da milli sondaj görevi yapacak 3 gemiye şehit ağabeylerim ‘Murat İlhan’, ‘Kutsi İlhan’, ‘Hakan İlhan’ adlarını verdi. Başta Sayın Genel Müdür Melih Han Bilgin Bey ve emeği geçenlerden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

tp_gemi_2.jpg
Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ