Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Türkiye, Doğu Akdeniz’i barış havzası haline getirmeyi amaçlıyor”

“Türkiye, Doğu Akdeniz’i barış havzası haline getirmeyi amaçlıyor”

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rum ve Yunan ikilisinin maksimalist talepleri karşısında, hem Türkiye’nin, hem de Kıbrıs Türklerinin bölgedeki hak ve çıkarlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.
Çavuşoğlu, Ürdün’ün El-Ghad gazetesine “Tarihi Dönemeçte Türkiye-Ürdün İlişkileri” başlıklı makale kaleme aldı.
Makalesinde, Doğu Akdeniz’in Türkiye ve Ürdün’ün ortak ilgi alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de diyalog ve iş birliğinden yana olduğunu belirtti.
Türkiye’nin bölgedeki tüm aktörlerin yer alacağı Doğu Akdeniz konulu bölgesel konferans toplanması çağrısında da bulunduğunu anımsatan Çavuşoğlu şöyle devam etti:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısı tarihte olduğu gibi bugün de Doğu Akdeniz’i bir iş birliği ve barış havzası haline getirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda, tüm tarafların hak ve çıkarlarına azami saygı gösteriyoruz. Mamafih, aynı hassasiyeti bölge ülkelerinden de bekliyoruz. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hakları bakidir. Biz, deniz yetki alanlarının hakça ve uluslararası hukuka uygun olarak belirlenmesinden yanayız. Rum ve Yunan ikilisinin maksimalist talepleri karşısında, hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türklerinin bölgedeki hak ve çıkarlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz.”


“FİLİSTİN SORUNUNUN DAHA SAĞLIKLI BİÇİMDE ELE ALINABİLECEĞİ DÖNEME GİRİLİYOR”
“Geçtiğimiz yıllara kıyasla, Filistin sorununun daha gerçekçi ve sağlıklı bir biçimde ele alınabileceği bir döneme girildiğine inanıyoruz. Bu temel meselede iki ülkenin yaklaşımlarının çok benzeştiğini memnuniyetle görüyorum.” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, ülkedeki Haşimi Hanedanı’nın Kudüs’teki kutsal mekanları himaye rolünü kuvvetle desteklediklerinin ve Ürdün’ün bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirdiğine inandıklarının altını çizdi.
Türkiye’nin bulunduğu bölgede sınamaların eksik olmadığına dikkati çeken Çavuşoğlu makalesinde şu ifadelere yer verdi:
“Nitekim Suriye’de on yılını geride bırakan ihtilafın yarattığı insani, siyasi ve ekonomik külfeti en fazla hisseden ülkeler Türkiye ve Ürdün’dür. Sığınmacıların güvenli, gönüllü ve onurlu geri dönüşlerini temin etmek amacıyla, iki komşu ülke olarak Suriye meselesine çözüm bulunması ortak önceliğimizdir.
Libya’nın da milli birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazası ortak hedefimizi teşkil ediyor. Milli Birlik Hükümeti’ne tam destekle, ulusal seçimlerin yapılması ve Libya’nın bir an önce demokratik, istikrarlı, güvenli ve müreffeh bir yapıya kavuşması için samimiyetle çalışıyoruz.”


KÖKLÜ BAĞLAR, İLİŞKİLERİ DAHA İLERİ GÖTÜRMEK İÇİN ZEMİN SAĞLIYOR
Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası dönem bölgeyi de yakından etkileyecek önemli küresel dönüşümleri beraberinde getirdiğine işaret ederek şimdiden küresel tedarik zincirlerindeki değişim başta olmak üzere bölge ekonomilerini doğrudan etkileyen bazı gelişmelere tanık olunduğuna dikkati çekti.
Bölgenin en büyük ekonomilerinden biri olarak, bölgesel ölçekte sürdürülebilir ekonomik iş birliği ağının tesisinin Türkiye’nin temel hedeflerinden biri olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu şunları kaydetti:
“Salgın koşullarının hafiflemesi ve hayatın olağan akışına dönmesini takiben, Ürdün ile bu anlayış doğrultusunda ikili iş birliğimizi hızla canlandırmayı ümit ediyoruz. Türkiye ve Ürdün, birçok tehdit ve soruna rağmen, devlet yapılarının dayanıklılığı ve kurumsal tecrübelerinin de katkısıyla sorunların üstesinden gelebilme kapasitelerini ortaya koymuştur. Önümüzdeki dönemde başta ağır göç yükünün getirdiği meseleler olmak üzere karşı karşıya olduğumuz ortak sınamaların da iş birliği ruhu içinde üstesinden geleceğimize dair inancım tamdır. Köklü bağlarımız, halklarımız arasındaki kardeşlik hukuku, gelecekte ortak bir vizyon temelinde ilişkilerimizi daha da ileri götürmek için bizlere ihtiyaç duyduğumuz sağlam zemini fazlasıyla sağlıyor.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ