Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Kıbrıs konusundaki yaklaşımımız ucu açık müzakerelerin netice vermeyeceği şeklinde”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Kıbrıs konusundaki yaklaşımımız ucu açık müzakerelerin netice vermeyeceği şeklinde”

“Birinci ilkemiz bizim burada Kıbrıs Türkü’nün hakkını, hukukunu koruyacak, onların ekonomik siyasi menfaatlerini garanti altına alacak bir yapının temin edilmesi, tesis edilmesi. Bunun dışında bir alternatifin masaya getirilmemesidir”
“Cumhurbaşkanımızın NATO Zirvesi’nde vereceği önemli mesajlar var”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Kıbrıs konusundaki yaklaşımımız ucu açık müzakerelerin netice vermeyeceği şeklinde. Burada iki toplumun da eşit haklara sahip olduğu bir yapının kurulması, Kıbrıs Türklerinin de adanın eşit sakinleri olarak muamele göreceği, siyasi haklarını, ekonomik haklarını kullanabileceği bir çerçeveyi esas almak durumundayız. Bizim bakış açımız bu. Bunun dışındaki alternatifleri kabul etmemiz elbette mümkün değil.” diye konuştu.
Kalın, gelecek hafta Londra’da düzenlenecek NATO Zirvesi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli mesajlar vereceğini söyledi.
Kalın, Almanya’nın başkent Berlin’de, Türk gazetecilere, gelecek hafta yapılacak NATO Zirvesi, Suriye’deki gelişmeler, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler, Kıbrıs meselesi ve Libya konusundaki uluslararası çabalara ilişkin açıklamalarda bulundu.
NATO Zirvesi’nin çok önemli olduğunu belirten Kalın, “Cumhurbaşkanımızın orada, Londra’da vereceği önemli mesajlar var. Özellikle NATO’nun 21. yüzyıldaki konumu, vizyonu, sorumlulukları ve öncelikleri gibi konularda Türkiye’nin dile getireceği tezler var” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda iyi bir hazırlık yaptığını belirten Kalın, “Şu günlerde NATO’nun geleceği, kimliği, vizyonu, geleceği gibi konularda bir dizi tartışma var. ‘Beyin ölümü gerçekleşti’ diyenler, ‘ittifak dağıldı’ diyenler, ‘yeterince külfet paylaşılmıyor’ diyenler var. Tüm bu konularda Türkiye’nin dile getireceği önemli tezler var. NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip bir ülke olarak, aynı zamanda NATO’nun güney kanadının güvenliğini 1952’den bu yana sağlayan üye ülke olarak, bizim de önemli görüşlerimizi Cumhurbaşkanımız en üst düzeyde dile getirecek.” diye konuştu.
Kalın, güvenli bölge ve göç meselelerinin Avrupa’da yakından takip edilen konular olduğuna işaret ederek, “Suriye’de sınırımızın terör örgütlerinden temizlenmesi sonrası, özellikle Barış Pınarı Harekatı sonrası bazı Batılı ülkelerden tepkilerin geldiğini gördük. Bunun haklı temellerinin olmadığını, orada sivillere, Kürtlere ya da dini azınlıklara karşı değil, terör unsurlarına karşı mücadele verdiğimizi buradaki muhataplarımıza anlattık, anlatmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.
Sözcü Kalın, Türkiye’nin, özellikle Suriye’deki gelişmeler sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açık kapı politikası sayesinde milyonlarca mülteciye gönlünü ve kapılarını açtığını, bu insanların savaştan, varil bombalarından ve kimyasal silahlardan korunduğunu anlattı.
Suriye’de siyasi sürecin ilerletilmesinin büyük önem arz ettiğini, Anayasa Komitesi’nin kurulmasından sonra çalışmaların daha da önem kazandığını vurgulayan Kalın, “BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde Anayasa Komitesinin çalışmalarının ardından Suriye’de siyasi sürecin ilerletilmesi için seçimlerin yapılması öngörülüyor. Burada hem Astana hem Cenevre sürecinin katkı vermesi için çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ