Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

TürkAkım doğalgaz boru hattı açıldı

TürkAkım doğalgaz boru hattı açıldı

TürkAkım doğalgaz hattı projesinin Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov ve çok sayıda davetli katıldı.
TürkAkım projesi resmen faaliyete geçti

Haliç Kongre Merkezi’ndeki törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan TürkAkım projesinin Türkiye ve Rusya’nın yakın işbirliğinin nişanesi olduğunu vurgulayarak, “TürkAkım Rus dostlarımızla büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz, hem bölgede enerji haritası bağlamında tarihi nitelikte bir projedir. Projenin hattının deniz bölümünün tamamlanması nedeniyle geçtiğimiz yıl bir tören düzenlemiştik. Geride bıraktığımız bir senede hedeflediğimiz şekilde hattı başarı ile tamamladık. Şimdi de açılışını yapıyoruz. Proje sayesinde 31.5 milyar metreküplük yarısın aracı hiçbir ülke olmadan doğrudan ülkemize ulaşacaktır. Böylece 15 milyon hanenin yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılamış olacağız. Projenin ülkelerimiz ve bu hattan faydalanacak tüm dostlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Projenin hayata geçirilmesinde katkısı olan herkese şükranlarım sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında en büyük enerji piyasasına sahip 10’uncu ülke olduğunu belirten Erdoğan, “Nüfusun yüzde 79’u yani 53 milyon vatandaşımız doğal gazı kullanıyor. Bu sayı yaptığımız altyapı yatırımları ile gün geçtikçe artıyor. Rusya ise ülkemizin önde gelen doğal gaz tedarikçilerinin başında geliyor. Geride bıraktığımız 33 senede Rusya’da yaklaşık 400 milyar metreküp doğal gaz tedariki sağladık. Enerji alanında işbirliğimiz her türlü sınamayı başarı ile atlatmıştır. Türkiye ile Rusya olarak bu örnek işbirliği zemini üzerinde yeni projelere imza atmaya devam edeceğiz. Avrupa ülkelerinin proje kapsamındaki ikinci hattan gelecek Rus gazına yoğun ilgi gösterdiğini görüyoruz. Türkiye olarak son yıllarda yatırımlarımızla bölge coğrafyası için de önemli bir doğal gaz arz kapasitesi oluşturacak alt yapıya kavuştuk. Bundan bir ay önce bölgemizin stratejik hatlarından biri olan TANAP’ı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile birlikte resmen hizmete açtık. Enerjini ipek yolu olarak görünen TANAP ile 16 milyar metreküplük Azerbaycan doğal gazını Türkiye ve Avrupa’nın istifadesine sunduk. İlerleyen yıllarda TANAP’ın taşıma kapasitesini 31 milyar metreküpe çıkarmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliğine değinerek Akdeniz ülkelerine çağrıda bulunan Erdoğan, şunları söyledi

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ