Tufan Erhürman: Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası uygulanmalı, kaliteli üretime devam edilmeli

Tufan Erhürman: Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası uygulanmalı, kaliteli üretime devam edilmeli

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Tarım Bakanlığı’nın zeytinyağında tağşiş ile ilgili yayımladığı açıklamayı değerlendirerek, “Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası’nın uygulanmasına da, kaliteli üretime de kararlılıkla devam edilmelidir” dedi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Tarım Bakanlığı’nın zeytinyağında tağşiş ile ilgili yayımladığı açıklama hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tufan Erhürman, “Ancak üretirsek var olabiliriz. Ama elbette ürettiğimizin de standartlara uygun olması şart” dedi.

Erhürman, “Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası’nın” uygulanmasına da, kaliteli üretime de kararlılıkla devam edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu Yasa uygulanacak, denetimler yapılacak, gerektiğinde ve adaletten şaşmadan cezalar verilecek ve üreticilerimiz standartlara uymak zorunda olduklarının bilinciyle hareket edecek” dedi.

Erhürman’ın açıklaması şöyle:

“Zeytinyağında Tağşiş

Zeytin ve zeytinyağı bu ülkenin en önemli ürünlerinden.

Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası 2023’te yürürlüğe girdi. Bu Yasa’nın hazırlanmasında ciddi bir emek var. Biz de karınca kararınca katkı koyduk.

“Tağşiş” bu Yasa’da, “gıdaya temel özelliğini veren öğelerin ve besin değerlerinin tamamının veya bir bölümünün mevzuata aykırı olarak çıkarılmasını veya miktarının değiştirilmesini veya aynı değeri taşımayan başka bir maddenin, o madde yerine, aynı maddeymiş gibi katılmasını” anlatır.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, alınan 47 numunenin “tağşissiz”, 19 numunenin “tağşişli” çıktığı belirtiliyor. Bu elbette üzücü. Bu ülkede üretmek çok önemli. Ancak üretirsek var olabiliriz. Ama elbette ürettiğimizin de standartlara uygun olması şart.

Bardağın dolu tarafı ise şu: Artık bir Yasamız var. Bu Yasa uygulanacak, denetimler yapılacak, gerektiğinde ve adaletten şaşmadan cezalar verilecek ve üreticilerimiz standartlara uymak zorunda olduklarının bilinciyle hareket edecek. Tüketicinin güveni böyle artacak, güven arttıkça emin olun ihracat kapıları da bir bir açılacak.

Cezalar bugün için can yakıyor olabilir. Ama bilinmelidir ki üretimi korumak ve sürdürülebilir kılmak kalitesini korumaktan geçer. Her alanda olduğu gibi bu alanda da nicelik değil nitelik, kalite önemli.

İşin özeti şu: Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası’nın uygulanmasına da, kaliteli üretime de kararlılıkla devam edilmeli!”

 

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ