Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Trump için kritik saatler başladı

Trump için kritik saatler başladı

ABD Başkanı Trump’ı zorlu bir süreç bekliyor. Temsilciler Meclisi’nde Trump’la ilgili azil oylamasının Çarşamba günü yapılması planlanıyor.

ABD’de gözler, Donald Trump’la ilgili yürütülen azil sürecine çevrildi. Temsilciler Meclisi’nde Trump’la ilgili azil oylaması Çarşamba günü planlanıyor.

KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın Cumhuriyetçiler karşısında 36 üyelik üstünlüğü bulunuyor. Bu çerçevede Trump’ın suçlu bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak kırmızı eyalet olarak nitelenen bazı Cumhuriyetçi bölgelerden seçilen Demokrat Kongre üyelerinden bazılarının azil yönünde karar vermeyebileceği kaydediliyor.

Bunların sayısının oldukça az olduğu ve sonucu etkilemeyeceği yorumları yapılıyor.

15 GÜN SÜRMESİ BEKLENİYOR

Son azil sürecinde de büyük bir sürpriz olmazsa Trump Senato’da yargılanacak. Senato mahkeme konumuna geçecek, senatörler de jüri üyeleri olacaklar.

Bu yargılamanın Ocak 2020’de gerçekleşmesi ve Amerikan basınına yansıdığı kadarıyla da 15 gün sürmesi planlanıyor.

Senato’da ise Temsilciler Meclisi’nin tersine Cumhuriyetçi senatörlerin üstünlüğü var. Senato’da 45 Demokrat, 2 bağımsız ve 53 Cumhuriyetçi senatör bulunuyor.

Başkan Trump’ın görevden alınması için ise 67 senatörün oyuna ihtiyaç var. Cumhuriyetçi senatörlerin Trump’a verdikleri destek hesaba katıldığında bu rakama ulaşılması oldukça zor gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ