Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Trump Afganistan’da duyurdu: Görüşmeler tekrar başlıyor

Trump Afganistan’da duyurdu: Görüşmeler tekrar başlıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Şükran Günü dolayısıyla Afganistan’daki Amerikan askerlerine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi ve Taliban ile görüşmelere yeniden başladıklarını duyurdu.

Afganistan’ın başkenti Kabil dışındaki Bagram Hava Üssü’ne giden Trump, “Taliban anlaşmak istiyor ve biz de onlarla görüşüyoruz, aynı zamanda bir ateşkes olması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Trump, Eylül ayında Afganistan’daki çatışmalara son vermek için Taliban’la yaklaşık bir yıldır sürdürülen görüşmelere son verdiğini açıklamıştı.

Amerikalı siyasetçi, Camp David’de Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Taliban liderleriyle düzenlenecek olan gizli görüşmeyi de iptal etmişti.

ABD’nin 18 yıldır devam eden operasyonlarını sonlandırmak için Taliban’la yürüttüğü görüşmeler, Taliban’ın düzenlediği saldırıda bir Amerikan askerinin hayatını kaybettiği gerekçesiyle durdurulmuştu.

Afganistan’daki Taliban örgütünün başmüzakerecisi Şir Muhammed Abbas Stanikzay ise aylardır süren müzakereleri anlaşmaya varmak üzereyken durduran Trump görüşmelere devam etmek isterse “kapılarının açık olduğunu” duyurmuştu.

Başkan Trump, 2016’daki seçim kampanyası sırasında Afganistan’daki savaşa son verme vaadinde bulunmuştu.

Ancak daha sonra askerlerin tamamını geri çekmek yerine, asker sayısını 8 bin 600’e indirmek istediğini açıkladı. Şu an Afganistan’da 13 bin Amerikan askeri var.

Trump, Amerikalı askerlerle gerçekleştirdiği Şükran Günü yemeğinde ise, “Şükran Günü’nde buradan başka olmak istediğim bir yer yok” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ