Töre: Vakıf malları hiçbir şekilde devredilemez

Töre: Vakıf malları hiçbir şekilde devredilemez
  • Manşet
  • 12 Şubat 2024 – 17:01 17:01

Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi’ni ziyaret etti.

Burada Genel Müdür Prof. Dr. Mustafa Tümer tarafından karşılanan Töre’ye yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Başkan Töre burada yaptığı konuşmadı bir önceki müdür Prof. Dr. İbrahim Benter’e de başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederken Tümer’e de yeni görevinde başarılar diledi.

Töre, Tümer’in vakıf ruhunu en iyi şekilde yaşatacağına ve devraldığı görevi daha yukarılara taşıyacağına olan inancını dile getirdi.

Geçtiğimiz haftalar içerisinde Türkiye’den gelen heyetler ile birlikte bir kez daha Maraş’ta incelemeler yaptığını anımsatan Töre, Maraş’ın Vakıf arazileri üzerlerine inşa edildiğinin tarihi bir gerçek olduğunun altını çizdi.

Güney’de kalan birçok vakıf arazisi olduğuna değinen Töre, vakıf mallarının hiçbir şekilde devredilemeyeceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının Vakıflar’ı İngiliz yönetiminden devralmasının çok önemli bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Töre, o dönem bu olayın gerçekleşmesinde önemli bir rolü bulunan Dr. Fazıl Küçük ve mallarını vakfeden insanları saygı ve rahmetle andı.

Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tümer de konuşmasında Vakıf mallarının satılamaması, devredilememesi ve Kıbrıs’ta Türklüğün devam etmesinin en büyük etkenlerinden birinin Vakıflar İdaresi olduğuna değinerek vakıfların 1570’lere dayandığını söyledi.

Vakıfların kurulmasındaki en büyük nedenin toplumdaki gelir ve refahın dağıtılmasıyla fakir fukaraya destek olunması olduğunu kaydeden Tümer, bunun da sosyal adaleti sağlamada tarih boyunca en önemli etken olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ