Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Tatar: “Ülke hükümet bekler”

Tatar: “Ülke hükümet bekler”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan 7 Kasım’da hükümet kurma görevini Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner’in süresi bugün doldu.

Ersan Saner, bugün hükümeti kuramadığı için görevi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a iade etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yapacağı değerlendirmelerin ardından akşam saatlerinde hükümeti kurma görevi vereceği kişiye karar vereceğini söyledi. Tatar, yaşanan doğal afetler nedeniyle öğleden sonra bakanlar kurulunu toplamayı düşündüğünü kaydetti.

Ersin Tatar, görevi alan Ersan Saner’den hükümetin kurulması beklentisi olduğunu belirterek, “Hükümet kurulması için zemin vardı. Çalışmaları yakından takip ettim. Kurabileceği partilerle denedi” dedi.

Tatar, Mecliste bütçenin görüşülüp ve yılbaşından önce geçirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Ülkedeki pandemi ve ekonomik sıkıntıların yanı sıra doğal afetlerden dolayı hasarlar var. Ülke hükümet bekler” dedi.

Cumhurbaşkanı olarak bakanlar kurulunu toplamaya hazır olduğuna açıklayan Tatar, “Başbakan cumhurbaşkanı oldu ancak Anayasa açıktır. Yeni hükümet kurulana dek hükümet devam eder. Öğleden sonra toplantı yapmayı düşünüyorum” diye konuştu.

Seçimden yeni çıkıldığını ve ülkede seçim havası olmadığını savunan Tatar, “Pandemi devam ediyor. Atılan doğru adımlarla ülkemizde iyi yönetildi ancak Güney Kıbrıs’ta ve dünyada kötü durumda” dedi.

Yapacağı temasların ardından hükümeti kurma görevini vereceği kişiye karar vereceğini aktaran Tatar, “Meclisteki en büyük parti UBP idi bu nedenle görevi ona verdim. 7 Kasım’da verdiğim görev iade edildi. Zaman kaybı yaşandı. Bakanlar görevindedir. Bir an evvel hükümetin kurulması ve bütçenin geçirilmesi gerekir” dedi.

Sürekli hükümet değişikliklerine ve erken seçimlere atıfta bulunan Tatar, “Ocak ayında seçilenler 3’ncü yılını dolduracak. Ülkede istikrar önemlidir. Ülkenin içinde bulunduğu dönem bellidir. Milletvekilleri halka hizmet içindir. Gerektiğinde cesaret göstererek kararlar almalıdırlar” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ