Talat: Karşıyaka’daki Gassi Tepesi’nde Planlama Tüzüğü’ne aykırı davranıldı

Talat: Karşıyaka’daki Gassi Tepesi’nde Planlama Tüzüğü’ne aykırı davranıldı
  • Manşet
  • 13 Şubat 2024 – 16:54 16:54

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne Milletvekili Ongun Talat, “Karşıyaka’da İmar Rezaleti ve Geçitköy’de Son Durum” konulu güncel konuşma yaptı.

Konunun hukuki boyutunun ötesinde “çürümeden, yozlaşmadan, adam kayırmadan” söz ettiklerini belirten Talat, Karşıyaka’da olanların da bunun bir örneği olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 250 dönümden söz edildiğini ifade eden Ongun Talat, 1974 öncesinde iki Kıbrıslı Rum’a ait mera olarak kayıtlı bir özel mülk olduğunu, 2007’de burasının orman arazisi ilan edildiğini, daha sonra burasının Taşınmaz Mal Komisyonu’nun kararıyla Rum sahiplerine devredildiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu kararıyla söz konusu yerin orman arazisi statüsünden çıkarıldığını, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun kararının da bu sonucu doğurmadığını ifade eden Talat, Bakanlar Kurulu’nun böyle bir yetkisi olmadığı görüşünü belirtti.

Aralıkta emirname kapsamında halk toplantısı yapıldığını, emirnamelerin kısa süre içinde yayınlanması gerektiğini belirten Talat, emirname yayınlamayan Şehir Planlama Dairesi’nin hızla 80 villanın planlama iznini verdiğini söyledi; “Medeni memleketlerde burada villa olabileceğinizi asla düşünmezsiniz” dedi.

Talat, “Şehir Planlama Dairesi şaibe altına girdi. Emirnameyi neden beklettiler, bu şahıslara neden jet hızıyla karar verdiler? Bunun izahı yapılmalı” şeklinde konuştu.

Planlama Tüzüğü’ne aykırı davranıldığını, tüzükteki ve ilgili yasanın boşluklarının kullanıldığını ifade eden Talat, Karşıyaka’daki Gassi Tepesi’nde yaşananların bu olduğunu söyledi.

Talat, hükümetin, 2011’de alınan Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırılığını tespit edip geri çekmesi ve burasının orman arazi statüsüne kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Geçitköy’le ilgili de konuşan, son yağışlarda burada sel felaketi olduğuna işaret eden Talat, ilk andan itibaren doğal afetlerde ödenecek zararı minimize etmek üzerinden bir anlayış gösterildiğini kaydetti.

Talat, “Nerede ne yapacağımızı ortak akılla bulmak zorundayız, bu konuyu hassasiyetle gündemde tutmalıyız” dedi.

Buradaki dere sorununun çözülmesi gerektiğini belirten Talat, “Dere yataklarına ciddi bir müdahale var…Çöp dökülen yerler var. Belediye bu konuyla ilgilenmeli. Her iki senede bir insanların mal ve can varlıklarının tehlikeye atılması kabul edilemez. Derenin ıslah edilmesi gerek…Burada bilimsel çalışma yapılmalı” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ