Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

S&P: Ticaret savaşı küresel yavaşlamanın temel sebebi

S&P: Ticaret savaşı küresel yavaşlamanın temel sebebi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Baş Ekonomisti ’in Paul Gruenwald, Çin’in yavaşlamasından değil, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşından endişe durulması gerektiğini belirtti.

CNBC’ye konuşan Gruenwald, “Bir süredir Çin’in% 7-8’den% 5.5’e yavaşlamasının, genel olarak sağlıklı bir gelişme olduğunu değerlendiriyoruz.” diyerek, Çin’in iş gücü piyasasının güncel olarak yatay ya da düşüyor olduğunu bu sebeple kişi başına düşen gayrısafi yurtiçi hasıla büyümesinin hala güçlü olduğunu söyledi.

“Aslında, iki ülke arasında gerilen ticaret ipleri küresel büyümenin önünde doğrudan tarifelere göre daha büyük etki yaratıyor. ABD Çin ticaret ilişkilerine yönelik belirsizlik yatırımlara yönelik tampon oluşturuyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisinin nereye gittiğini ve yatırım atmosferini kestiremiyorsunuz” şeklinde görüş bildirdi.

Gruenwald, 15 Aralık’ta devreye gireceği önceden bildirilen tarifelerin tüketicileri doğrudan etkileyeceği için politik bir yanı da olacağının ve diğerler tarifelerden ayrıştığının altını çizdi.

Ticaret savaşının üzerinde belirsizlik bulutları

Ticaret savaşının derinleşmesiyle bir çok ABDli firma arz zincirini Çin’den çıkararak Vietnam gibi Güney Asya ülkelerine ya da kendi komşuları olan Mexico’ya taşıyorlar.

Gruenwald, ABDli şirketler ve Çinli imalatçılar arasındaki arz zinciri düzenlemesi taşınmak için yeterli öneme sahip makro veri olmadığını savundu.

Gruenwald ayrıca, yatırım ortamı ve şirketlerin uzun vadeli planları üzerindeki etkili faktör beş yıllık planlarının nasıl yönetecekleri konusunda netlik olmaması. Bu sebeple şirketler harcamalarını kısıyorlar” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ