Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Siyasi bir gündem yaratmaya çalışıyorlar”

“Siyasi bir gündem yaratmaya çalışıyorlar”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gündem Kıbrıs WEB TV’de Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Adalı cinayetinin yeniden gündeme gelmesinin ardından Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan’ı Cumhurbaşkanlığı’na çağırdığını, “yeni bir delil ya da belge varsa gereğini yapınız” dediğini ifade eden Tatar, “Faili meçhul bir cinayet olduğu için bu dosya hiç kapanmamıştır. Yasalarımız ve polisimizin emrettiği de faili bulunamadığı için dosyanın kapanmaması yönündedir” şeklinde konuştu.

“SİYASİ BİR GÜNDEM YARATMAYA ÇALIŞANLAR VAR”

Adalı cinayeti ile ilgili “siyasi bir gündem yaratmaya çalışanlar olduğunu” söyleyen Cumhurbaşkanı, “Güya bu makamlarda hiç bulunmadılar. Güya bizim polisimiz, faillerin bulunması için takip yapmamış gibi konuşmalar yapılıyor. 26 sene evvel gerçekleşen bir cinayet, bu süreçte çok farklı partiler iktidara gelmişlerdir. Neyin yapılıp neyin yapılmadığını herkes biliyor” dedi.

“YENİ BİR ŞEY VARSA POLİSİMİZ GEREĞİNİ YAPACAKTIR”

“Yeni bir şey varsa polisimiz gereğini yapacaktır” sözlerini yineleyen Tatar, “Meseleyi kullanıp ülkeyi germek adına; KKTC’nin kendi kendini yönetemediği, sorumluluklarını yerine getiremediği, siyasi iradenin burada olmadığı, ülkenin başka yerlerden yönetildiği gibi alt yönetim algısının yerleşmesi için yapılanların doğru olmadığını söyledim” şeklinde konuştu.

Tatar, “KKTC hepimizin devletidir. Bu devletin kurum ve kuruluşlarına, polisine, askerine sahip çıkmamız gerek” diyerek, “Bu insanlar bizim insanlarımızdır” ifadelerini kullandı.

“BU MESELEYİ SİYASİ ANLAMDA BAŞKA YERLERE ÇEKMEK DOĞRU DEĞİL”

“Bu meseleyi siyasi anlamda başka yerlere çekmek doğru değil” diyen Tatar, “Bu olay, polisimizin yıllardır takip ettiği, soruşturma yaptığı ve AİHM’ye kadar götürülmüş bir meseledir” dedi.

“O ZAMANLAR NE CEP TELEFONLARI VARDI NE DE MOBESELER”

Cinayetin gerçekleştiği süreçte, MOBESE kameraları ya da cep telefonlarının olmadığını, istihbaratın yetersiz kaldığını ifade eden Tatar, “Bugün böyle bir şey olsa MOBESE kameraları yan mahalleden geçen aracın ne saat geçtiğini bulabiliyor. Cep telefonu olsa ülkeye gelen giden inşaların, KKTC’de kiminle konuştuklarına polisimiz erişebilirdi, olayın köküne inebilirdi. Bu işin araştırılması ve sonuca bağlanması çok zordu… Belki de mümkün değildi” dedi.

“SOYALAN’I İKİNCİ KEZ ÇAĞIRDIM, ‘DOSYA BENİM YANIMDA’ DEDİ”

Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan ile yaptığı görüşmesine değinen Tatar, “Sayın Soyalan, bu konuda saatlerce AHİM önünde ifade verdiğini, bildiklerini anlattığını ifade etmiştir” diyerek, dosyanın poliste kaybolduğuna yönelik iddialar üzerine Soyalan’ı ikinci kez makamına çağırdığını ve “Ben 26 yıldır bu işin içindeyim. İlk tahkikatı yapan bendim. Dosya benim yanımdadır” yanıtını aldığını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ