Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

SİHA’lara dünyadan büyük ilgi

SİHA’lara dünyadan büyük ilgi

Türkiye üretimi yerli SİHA’lar son dönemdeki başarıları ile dünyanın gündeminden düşmezken Ukrayna, yeni alımlar yapacağını açıkladı. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Aleksey Neijpapa hem kıyıda hem denizde faaliyet gösterecek gelişmiş özelliklere sahip İHA’lar alacağını söyledi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Aleksey Neijpapa ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna’nın Odessa kentinde bir araya geldi.

İHA TEDARİKİ GÖRÜŞÜLDÜ
Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin Facebook hesabından yapılan açıklamada, tarafların Deniz Kuvvetleri için insansız hava aracı (İHA) tedariki konusunu görüştüğü belirtildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen komutan Neijpapa, Ukrayna Donanmasının bu sene hem kıyıda hem denizde faaliyet gösterecek gelişmiş özelliklere sahip İHA’ları alacağını ifade etti.

Bayraktar ise Ukrayna için ellerindeki en son teknolojiyi sağladıklarını ve tecrübelerini Ukraynalı partnerleriyle paylaşacaklarını kaydetti.

TUNUS DA ALACAK
Savaş alanlarındaki başarılarıyla, uluslararası medyanın gündeminden düşmeyen Türk İHA/SİHA’larına olan talep artıyor.

Bayraktar TB2’lerin ihracatının ardından, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ de, (TUSAŞ) ANKA-S İHA satışı için Tunus Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzaladı. HaberTürk’ten Güntay Şimşek’in köşesinde yer verdiği bilgilere göre, varılan anlaşma kapsamında TUSAŞ, Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 3 adet ANKA İHA ve 3 adet Yer Kontrol Sistemi teslim edecek.

Yaklaşık 80 milyon ABD Doları tutarındaki ihracat anlaşması sonrasında, Tunuslu 52 pilot ve bakım personeline, Ankara’da TUSAŞ tesislerinde eğitimler verilecek.

ANKA-S İHA ihracatı için Türkiye ile Tunus arasındaki görüşmeler, yaklaşık iki yıldır devam ediyordu.

Tunus Savunma Bakanlığı, 2019’un başında TUSAŞ’tan ANKA İHA tedarikine yönelik görüşmelere başlamıştı.

“7-8 ÜLKEYLE GÖRÜŞÜYORUZ”
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Şu anda İHA ihracatı konusunda 7-8 ülke ile görüşüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

SIRAYA GİRDİLER
Türkiye’de üretilen İHA ve SİHA’ları satın alan ya da almayı planlayan diğer ülkeler ise İngiltere, Sırbistan, Katar ve Libya.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ