Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 tatbikatı, 9-10-14 Haziran’da yapılacak

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 tatbikatı, 9-10-14 Haziran’da yapılacak

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, KKTC ve Türkiye unsurlarının birlikte gerçekleştireceği Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’nın 9-10-14 Haziran’da yapılacağını bildirdi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, basın bilgilendirme toplantısında, ilgili 9-10-14 Haziran’da KKTC ve Türkiye unsurlarının birlikte Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı gerçekleştireceğini bildirdi. Tuğamiral Aktürk, tatbikatın, KKTC hava sahası, kara suları ile ana karası üzerinde ve Türkiye’nin arama-kurtarma bölgesi içerisinde yer alan uluslararası sularda olacağı, Türkiye Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı, KKTC unsurları, sivil kurum ve kuruluşların yer alacağını belirtti.

KAYSERİ’DEKİ UÇAK KAZASI…

Zeki Aktürk, 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Erkilet/Kayseri’den eğitim/test uçuşu için kalkan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait SF-260D tipi bir eğitim uçağının kaza sebebinin henüz belirlenemediğini belirterek kazada şehit düşen iki pilota rahmet diledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini artan bir baskı ile sürdürdüğünü ifade eden Tuğamiral Aktürk, “Son bir haftada 59 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar 521’i Irak’ın, 630’u Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 151’e ulaşmıştır. Ayrıca, bu hafta içerisinde Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 1 PKK’lı terörist Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur” dedi.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Aktürk, son bir haftada sınırlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 344 şahsın yakalandığını duyurarak şunları söyledi:

“Bin 343 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylelikle, 01 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 5 bin 5’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 58 bin 292 olmuştur.”

Milli Savunma Bakanı (MSB) Yaşar Güler’in bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan’lı mevkidaşı ile yapacağı görüşmede yer alacağını vurgulayan Tuğamiral Zeki Aktürk, Türkiye ile Yunanistan arasındaki Güven Artırıcı Önlemler kapsamında planlanan faaliyetlerden şöyle bahsetti:

“İki ülke Genelkurmay Başkanları, Arnavutluk’ta icra edilen 17’nci Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısında bugün ikili bir görüşme gerçekleştirecek. Milli Savunma Üniversitemizden bir heyet ise Yunan Milli Savunma Kolejini 06-09 Haziran tarihleri arasında ziyaret edecektir.”

Aktürk, İsrail – Filistin çatışması hakkında ateşkes görüşmelerinin zaman kazanmak adına söylemlerde kalmamasını temenni ederek planlanan eğitim faaliyetleriyle ilgili “10-11 Haziran tarihlerinde Turgutreis, 9-10-14 Haziran tarihleri arasında ise Doğu Akdeniz’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahası, kara suları ile ana karası üzerinde ve Türkiye’nin arama-kurtarma bölgesi içerisinde yer alan uluslararası sularda; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz ile Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti unsurları, sivil kurum ve kuruluşların yer alacağı Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı ile Anatolian Caracal tatbikatının icra edilmesi, Batı Karadeniz’de gerçekleştirilecek Eurasian Partnership MCM Dive Tatbikatı’na katılım sağlanması planlanmaktadır” açıklamasını yaptı.

NUSRET MÜZE GEMİSİ…

Japonya seyrine devam eden TCG Kınalıada korvetinin bugün bir sonraki liman olan Kushimoto/Japonya’ya seyre başlayacak, 08-11 Haziran tarihleri arasında Kushimoto’ya liman ziyaretinde bulunacağını bildiren Tuğamiral Aktürk, “Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya Seyrinin 134’üncü Yıl Dönümü” münasebetiyle 10 Haziran’da Kushimoto’da tören icra edilecektir” dedi.

Aktürk, TCG NUSRET Müze Gemisinin 08 Haziran’da Ayvalık’a liman ziyareti yaparak “Ege ve Akdeniz Liman Ziyaretleri” faaliyetini tamamlayacağını belirterek şu ifadelerle sözlerini tamamladı:

“Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca; muhtelif miktarda OMTAS Kuleli Zırhlı Tanksavar Aracı, DROPS Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Aracı ile BAZNA Mühimmatlı Mini Dron’un muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır. 25 bin uzman erbaş alımı kapsamında, 03 Haziran’da başlayan “Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2024 Yılı Uzman Erbaş Temini” başvuruları 30 Haziran’a kadar devam edecektir.”

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kayseri’de kaza kırıma uğrayan SF-260D tipi uçağın düşme nedeninin teknik bir arıza olup olmadığına dair soruya şu cevabı verdi:

“Söz konusu uçağımız, bizim pilotaj eğitimlerinde kullandığımız başlangıç seviyesindeki temel eğitim uçağıdır. Uçağımız Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde yapılan rutin fabrika seviyesi bakım faaliyetini müteakip 4 Haziran 2024 tarihinde 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından tecrübe uçuşu için havalanmıştır. Şehit verdiğimiz her iki Pilot Albayımız da öğretmen ve tecrübeli pilotlardır. Test uçuşlarında bir pilot uçağı kullanırken, diğer pilot da kontrol listesine göre uçağın performans kaydını tutmaktadır. SF-260D uçağımız saat 10.02’de henüz belirlenemeyen bir nedenden kaza kırıma uğramıştır. Olayın meydana geliş sebebi, kaza kırım ekibi incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.”

Bakanlık kaynakları, terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG tarafından Suriye’nin kuzeyinde yapılmak istenen sözde seçimlerle ilgili soruya “Konuyla ilgili Sn. Cumhurbaşkanımız ve Sn. Bakanımız gerekli uyarıları yapmıştır. Bu sözde seçimler tamamen iptal edilmelidir. Böyle bir durumun kabul edilmesi söz konusu olamaz” cevabını verdi.

Bakanlık kaynakları, ABD’den alınacak F-16 uçaklarında son durumun ne olduğuna ilişkin sorulara “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir” yanıtını verdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ