Schinas, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesindeki tek yolun, mevcut prosedür olduğunu söyledi

Schinas, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesindeki tek yolun, mevcut prosedür olduğunu söyledi

Schinas’tan Kıbrıs sorunu ve sığınmacılarla ilgili açıklamalar

Avrupa Yaşam Tarzının Teşvikinden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Margaritis Schinas, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesindeki tek yolun, mevcut prosedür olduğunu söyledi.

Politis gazetesine röportaj veren Schinas, Kıbrıs sorununda B planının başarılı olamayacağını ve adanın BM kararları ile Uluslararası Hukuk ilkeleri zemininde yeniden birleşmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Habere göre Schinas, Avrupa Komisyonu’nun her zaman, Kıbrıs sorununda ilerleme sağlayacak her prosedüre olumlu ve yapıcı şekilde yaklaştığını belirterek, Kıbrıs yeniden birleştiği zaman, ilk günden Euro Bölgesi ve AB üyesi olması gerekeceğini ifade etti.

Schinas, röportajında sığınmacılarla ilgili görüşlerini de paylaşarak, Güney Kıbrıs’ın sığınmacılar nedeniyle gördüğü baskının nispeten azaldığını ve Avrupa’nın da yardımıyla, sığınmacı akışında yüzde 50’lik azalma ve sığınmacıların ülkelerine iade edilmesinde yüzde 60’lık artış kaydedildiğini söyledi.

Bunun büyük bir başarı olduğuna işaret eden Schinas, Yeşil Hat üzerinden sığınmacı geçişlerinin de engellendiğini ve bunun da, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’ye yaptığı baskılar sayesinde gerçekleştiğini savundu.

Bir sonraki adımın Lübnan ile sığınmacılar konusunda stratejik iş birliği anlaşması imzalanması olduğunu söyleyen Schinas, imzalanacak anlaşmanın Mısır ile imzalanan anlaşmayla aynı mantıkta olmasının hedeflendiğini belirtti.

Schinas, Güney Kıbrıs’ın insan odaklı Avrupa politikalarına uyum sağladığına da işaret ederek, AB desteği ve finansmanıyla başarılı olacağını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ