Saner: “Aşısız kişilere PCR testi ücretli olacak”

Saner: “Aşısız kişilere PCR testi ücretli olacak”

Başbakan Ersan Saner, toplantı sonrasında alınan kararları açıkladı. Saner, 12 Temmuz tarihli Maraş’la ilgili kararı hatırlatarak, devir işlemleri ve yıkılan konutlarla ilgili değerlerdirmelerin yapılabilmesi için Gazimağusa Belediyesi’nin de yer alacağı Başbakanlık çatısı altında bir icra komitesinin kurulmasına kara verildiğini kaydetti.

Saner, Covid-19 salgıını ile ilgili son günlerde vaka sayısında bir düşüş gözlemlendiğini belirterek, aşı konısında da bir sıkıntı bulunmadığını vurguladı.

Başbakan Saner, “Aşı konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Şu an itibarıyle tüm ülkede 172 bin vatandaşımıza bir doz aşı yapmış blunmaktayız. İki doz yapılan vatandaş sayımız ise 145 Bin’dir. Elimizde 45 Bin Sinovac aşısı bulunmaktadır.

45 bin dozun 35 bini ikinci doz aşı olarak kullanılacak. İkinci doz aşılarla toplanmda 217 Bin vatandaş iki doz aşılı olacak” dedi. Saner, Sağlık Bakanlığının Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu aşılı kişilerin devlet dairelerine girişlerde herhangi bir işleme tabi tutulmaması, aşısız kişiler için 3 günlük negatif test istenmesi yönünde öneride bulunmasına da karar verdiklerini söyledi.

Üst Kurul’un bu yönde bir karar üretmesinin beklendiğini kaydeden Saner, amacın aşılı kişilerin giriş çıkışlarını rahatlatmak olduğunu söyledi ve önümüzdeki günlerde aşısız kişilere yapılacak PCR testlerinden ücret alınabileceğini de belirtti. Amaçlarını turizm ve eğitim için toplum bağışıklığını artırmak olduğunu söyleyen Saner, Eylül’de yüz yüze eğitime başlanacağını, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının çalışmalarını tamamladığını, eğitimde aşılamanın %96’sının tamamlandığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyetin’de devam eden yangınlara da değinen Başbakan, KKTC’nin her zaman Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olduğunu vurgulayarak, yaraları sarabilmek adına bir yardım kampanyası başlatma kararı aldıklarını dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ