Salamis Ormanları’na halka açık etkinlikle kuş yuvası yerleştirilecek

Salamis Ormanları’na halka açık etkinlikle kuş yuvası yerleştirilecek
  • KKTC
  • 15 Mart 2024 09:56

Her Daim Doğa Dostları Grubu, çam kese böceklerini kontrol altına almak için Salamis Ormanları’na kuş yuvası yerleştirme etkinliği düzenleyecek.

Her Daim Doğa Dostları Grubu, çam kese böceklerinin popülasyonunu kontrol altına almak amacıyla Salamis Ormanları’na kuş yuvası yerleştirme etkinliği düzenliyor.

Taşkent Doğa Parkı, Karpaz Dostları Derneği, Kıbrıs Sulak Alan Topluluğu ve Toplumsal Varoluş Derneğinin destek verdiği etkinlik yarın 07.00-08.00 saatlerinde yapılacak. Etkinlik, halka açık olacak.

Her Daim Doğa Dostları Grubu’ndan yapılan açıklamada, 2019’da da bu ormanların iki bölgesine kuş yuvası yerleştirildiği ve pandemi sonrası yapılan kontrollerde olumlu sonuç alındığını kaydedildi.

“ORMANLARA KUŞ YUVASI YERLEŞTİRMENİN YARARLARI NELERDİR?”

Doğal yaşamın desteklenmesi ve ekosistem dengesinin korunması için önemli bir uygulama olan kuş yuvası yerleştirmenin birçok yararı olduğuna dikkat çekilen açıklamada,  bu yararlar şöyle sıralandı:

“Biyoçeşitliliği artırır, böcek kontrolünü sağlar, tohum dağılımını artırır, ekosistem hizmetlerini güçlendirir, eko turizmi destekler, doğal dengenin korunmasına yardımcı olur, koruma çalışmalarına destek verir, eğitim ve araştırmayı teşvik eder.”

Kuş yuvalarının orman ekosistemlerinde sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasının ekosistem sağlığını ve biyoçeşitliliği destekleme potansiyelinin vurgulandığı açıklamada, kuş yuvası yerleştirme sürecinin dikkatlice planlanması ve doğal koşullara uygun olması gerektiği kaydedildi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ