Şahali: Et ithali gerekli

Şahali: Et ithali gerekli

Geçmişte Tarım Bakanlığı görevinde de bulunan CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, KKTC’deki üretimin et ve süt ihtiyacını karşılamaya yetmediğini belirterek, ithalat yapılması gerektiğini açıkladı. Kanal Sim’de konuşan Şahali, “et ithalinin kaçakçılıkla mücadele ve üretimi destekleme bağlamında” düşünülmesi gerektiğini ifade ederek, Güney Kıbrıs’tan dönemlik ithalat yapılabileceğini kaydetti. Bunun için Dış Ticaret Düzenleme ve Denetim Yasası altındaki tüzüklerde değişikliğe ihtiyaç olduğunu belirten Şahali, öncelikle et açığı miktarının belirlenmesi gerektiğini anlattı.

“ÜRETİM YETERSİZ”

Temel gıda maddelerinin tümünün ülkede üretilmesinin en doğrusu olduğunu belirten Şahali, mevcut durumdaki et açığının giderilmesi içinse hükümetin yöntem geliştirmesi gerektiğini söyledi. Şahali, kaçakçılığın ülkedeki et açığının bir göstergesi olduğunu kaydederek, “kimse satamayacağı malı gayri yasal yollarla bir taraftan öbür tarafa geçirmez, dolayısıyla bir açık var” diye konuştu. Şahali, Hayvan Üreticileri Birliğinin ülkedeki et ihtiyacının tümünü karşılayabileceklerine ilişkin açıklamalarını ise “birlik evet diyor ama sayılara baktığınızda bu çok mümkün görünmüyor” sözleriyle değerlendirdi.

“GÜNEY KIBRIS ORADADIR”

Hükümeti, ülkedeki et ihtiyacının telafisi için Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğini muhatap alarak konuşmamasını eleştiren Erkut Şahali, şunları ekledi: “Ben şunu söyledim: Eğer bu ülkede et ihtiyacı varsa, kaçakçılıkla mücadele bağlamında, üretimi desteklemek bağlamında somut adımlarla et ithalatının yapılması gerekir. Bu konuda uzak diyarlardan arayıp bulmaya da hiç ihtiyaç yoktur. Güney Kıbrıs oradadır. Dış Ticaret Düzenleme ve Denetim Yasası altındaki tüzüklerde gerekli değişikliği yaparak Güney Kıbrıs’tan anlık, dönemlik ihtiyacı karşılamak mümkündür.”

Kaymak:Giynik Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ