Reklam
Reklam

“Sağlık ve eğitim özel sektör olsa bile kamu hizmetidir”

“Sağlık ve eğitim özel sektör olsa bile kamu hizmetidir”
  • Manşet
  • 8 Mayıs 2023 – 16:30 16:30

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Özel okullar” başlığı altında söz aldı. Erhürman, toplumun önemli bir kesiminin gündemindeki özel okul konusunun Meclis’te tartışılması gerektiğini düşündüğünü, çünkü konunun çocuklar ve ailelere karşı travmatik sorun yaratabileceğine işaret etti. Kamuda tam gün eğitimde yol alınamamasının bu sorunu birlikte getirdiğine işaret eden Erhürman, ülkede ekonomik eğitim, kalkınmada uzun vadeli güven duyulacak istikrarlı bir yapı yaratılması gerektiğini söyledi.

Erhürman, ülkede tam gün eğitimin yaşam bulması gerektiğini ifade ederken, özel okul ücretlerinin de ele alınması gerektiğini kaydetti. Erhürman, sağlık ve eğitim alanlarında belirsizliğin büyüdüğünü, özellikle şimdi özel okulların travmatik sonuçlara sebep olabileceğini çünkü “ailem okul paramı ödeyemedi beni okuldan aldı” şeklinde sıkıntıların ortaya çıkacağını kaydetti.

Dövizin yükselebileceği öngörüsünün de ortada olduğunu ifade eden Erhürman, stabil para biriminin şart olduğunu vurguladı.

Sağlık ve eğitimin özel sektör olsa bile kamu hizmeti olduğunu işaret eden Erhürman, konunun bu açıdan ele alınması gerektiğini, “kafama göre” fiyat belirlenememesi gerektiğini kaydetti.

Çocukların yer aldığı okulların para ile ilişkilendirilemeyeceğini ve ortamlarının bozulamayacağını ifade eden Erhürman, okulların “14 Mayıs sonrası dövizin dalgalanabileceği” öngörüsüyle hareket ediyor olabileceğini ancak eğitimde market gibi davranılamayacağını söyledi.

Ülkede şu anda market ve diğer alanlarda fiyatlandırılan taleplerin Kıbrıs Türk halkına göre değil, Kıbrıs Rum halkına göre şekillendiğini ifade eden Erhürman, okullarda da ücretlerin çoğalan yabancılara göre belirlendiğini kaydetti.

Erhürman, bu konuda sessiz kalınamayacağını belirterek, eğitimdeki dalgalanmaların çocukları sarhoş ettiğini ifade etti. Bu sorunu tam gün eğitimin çözebileceğini ifade eden Erhürman, çocukların mağdur edilmemesi gerektiğini, bu konuda CTP olarak çocukları yalnız bırakmamak adına üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını vurguladı ve çocukların geleceğinden başkasının teferruat olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ