Rusya’da devlet başkanı seçimi: Katılım oranı yüzde 50’yi geçti

Rusya’da devlet başkanı seçimi: Katılım oranı yüzde 50’yi geçti

Rusya Federasyonu’nda yapılan devlet başkanı seçiminin ikinci gününde, katılım oranı yüzde 50’yi geçti. Seçime dair ilk sonuçlar bugün Moskova saatiyle 21.00’den itibaren yayınlanmaya başlayacak

Rusya Merkez Seçim Komisyonu’na göre, ülkede üç gün yapılan devlet başkanı seçimlerinin ikinci gününde ciddi bir seçim ihlali meydana gelmedi. Seçimin ikinci gününde uzaktan elektronik oylama ile 80’in üzerindeki bölgede Moskova saati ile dün 20.39’da seçime katılım oranı yüzde 57,44’e ulaştı. Seçime dair ilk sonuçlar bugün Moskova saatiyle 21.00’den itibaren verilmeye başlanacak.

Rusya’nın güneyindeki bölgeye Ukrayna saldırıları

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna’nın Rusya’nın Belgorod şehrine saldırılar yaptığını hatırlatarak, “Bugün oylamayı aksatmak ve insanları korkutmak için Belgorod’u tekrar vurdular” dedi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, 15 ve 16 Mart’ta Rusya’nın güneyinde bulunan Belgorod bölgesindeki 21 şehirden 7’sine saldırılar düzenledi. Top, havan topu ve insansız hava araçları kullanan Ukrayna ordusunun saldırılarında bölgede 2 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin de devlet başkanlığı seçiminde uzaktan elektronik oylama sistemini kullandı. Ülke içinde 112 milyon 309 bin 947, Rusya’nın yurt dışındaki temsilciliklerinde 1 milyon 890 bin 863, Kazakistan’daki Rus Baykonur Uzay Üssü’nde 11 bin 924 kayıtlı seçmen oy kullanıyor.

Seçimler hem sandık başında hem de uzaktan elektronik ortamda yapılıyor. Uzaktan oylama işlemi Moskova dahil 29 bölgede gerçekleştiriliyor. Rusya’nın 2014’te Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım’da, 2022’de ilhak ettiği Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde de devlet başkanı seçimi için sandık başına gidiliyor.

Devlet başkanlığı koltuğuna oturmak için 4 adayın yarıştığı seçimde, mevcut Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşik Rusya Partisinin desteğiyle bağımsız aday oldu. Liberal Demokrat Parti Başkanı Leonid Slutskiy kendi partisi, Nikolay Haritonov Komünist Partisi, Vladislav Davankov da Yeni İnsanlar Partisi adına aday olarak seçim pusulasında yerini aldı.

Kaynak: AA

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ