Rus uydusu yüzünden UUİ astronotları araçlarına sığınmak zorunda kaldı

Rus uydusu yüzünden UUİ astronotları araçlarına sığınmak zorunda kaldı
  • Dünya
  • 29 Haziran 2024 12:27

Yetkililer 100’den fazla enkaz parçasının uzaya savrulduğunu açıkladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar, bir Rus uydusunun parçalanarak uzaya enkaz saçmasının ardından kendilerini korumaya almak zorunda kaldı.

NASA, uydunun parçalanmasıyla ortaya çıkan 100’den fazla enkaz parçasıyla herhangi bir çarpışma ihtimaline karşı mürettebata kendi araçlarına binmelerinin söylendiğini aktardı.

Bu olay uzay enkazının, süzülen laboratuvardakilere potansiyel bir tehlike yaratmasının sadece son örneği. Uzmanlar, Dünya’nın üstündeki uydu sayısının giderek artmasının daha fazla çarpışmayı ve astronotlar açısından muhtemel sorunları beraberinde getirebileceğine dair uyarıyor.

Rusya’nın 2022’de hizmet dışı bırakılan RESURS-P1 Dünya gözlem uydusunun parçalanmasına neyin yol açtığına dair henüz bir detay verilmedi.

NASA’nın Uzay İstasyonu ofisinden yapılan açıklamada, olayın Uluslararası Uzay İstasyonu’na yakın bir yörüngede meydana geldiği ve istasyondaki ABD’li astronotların yaklaşık bir saat boyunca uzay araçlarına sığınmak zorunda kaldığı belirtildi.

Uzay izleme şirketi LeoLabs, uydunun çarşamba gecesi ve perşembe sabahı erken saatlerde alçak Dünya yörüngesine bir enkaz bulutu bıraktığını ABD radarlarının tespit ettiğini açıkladı.

ABD Uzay Komutanlığı (USSPACECOM) uydunun anında “100’den fazla izlenebilir enkaz parçası” yarattığını ifade etti.

Uzay Komutanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada şöyle ekledi:

USSPACECOM herhangi bir acil tehdit gözlemlemedi ve uzay alanının güvenliği ve sürdürülebilirliğini desteklemek adına rutin bağlantı incelemeleri yürütmeye devam ediyor.

NASA attığı bir tweet’te, “standart bir tedbir” nedeniyle astronotlarından sığınmalarının istendiğini ve alarm durumunun artık sona erdiğini belirtti.

Paylaşımda “NASA, EDT 21.00’den (TSİ perşembe 04.00) kısa süre sonra, çarşamba gününün önceki saatlerinde istasyona yakın bir irtifada bir uydunun parçalandığı bilgisini almasının ardından standart bir tedbir nedeniyle uzay istasyonundaki mürettebata kendi uzay araçlarına sığınma talimatı verdi” ifadeleri kullanıldı.

Görev Kontrol, enkazın rotasını izlemeyi sürdürdü ve yaklaşık bir saat sonra mürettebatın uzay araçlarından çıkmasına izin verilmesiyle istasyon normal faaliyetlerine devam etti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ