Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Rum yüksek mahkemesi maaş kesintilerini anayasa’ya uygun buldu

Rum yüksek mahkemesi maaş kesintilerini anayasa’ya uygun buldu

Rum Yüksek Mahkemesi, Güney Kıbrıs’ta 2012 yılında yaşanan ekonomik kriz döneminde Rum hükümetinin, devlet memurlarının maaşından kesintiye gitmesinin Anayasa’ya aykırı olmadığı yönünde karar verdi.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Yüksek Mahkemesi’nin, Rum hükümetinin 2012 yılında patlak veren ekonomik krizi aşmak için memur ve emekli maaşlarından yaptığı kesintinin anayasaya aykırı olduğu şeklinde birincil hukuk mahkemesince alınan karara yönelik temyiz başvurusunu karar bağladığını yazdılar.
Gazete, Rum Yüksek Mahkemesi’nin, Rum hükümetinin, 2012 yılında maaşlardan yaptığı kesintinin anayasanın 23’üncü maddesiyle korunan kişisel mülkiyet haklarından mahkum bırakma olduğu şeklindeki kararı bozduğunu ve maaş kesintilerinin, bazı koşullarda anayasaya aykırı olmayacağına hükmettiğini aktardı.
Kararda, devletin idamesinin tehlikeye girdiği durumlarda, hak sahiplerinin saygın yaşam kalite ve standartlarına zarar gelmeyecek şekilde maaşlardan kesintiye gitmesinin anayasaya aykırı olmadığı hükmü verildi.
Gazete, Rum Yüksek Mahkemesi’nin bu kararıyla, Rum hükümetini milyonlarca Euro geri ödeme yapmaktan kurtardığını ve benzer bir uygulamanın yeniden yapılabilmesinin de önünü açtığını vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ