Reklam
Reklam

“Rum Kesimi’nde yabancı düşmanlığı artıyor”

“Rum Kesimi’nde yabancı düşmanlığı artıyor”

Göçmenlere yönelik bir dizi saldırı yaşanıyor… Son saldırılar, geçen yıl Avrupa Birliği’ndeki seviyeye kıyasla ilk kez en yüksek sayıda sığınma başvurusunun kaydedildiği Güney Kıbrıs’ta göçmenlere yönelik şiddet dalgası kapsamında Eylül ayı başlarında meydana geldi!

Güney Kıbrıs’ta göçmen karşıtı duyguların arttığı bir dönemde ellerinde bayrak taşıyan maskeli adamlar göçmenlerin işlettiği dükkanlara molotof kokteyli atmadan saatler önce, Rum kesiminin kıyı şehri Limasol’da göçmenler şiddete maruz kalacaklarına dair duyumlar aldıklarını ifade etti.

Mısırlı bir restoranın sahipleri dışarıdaki eşyalarını içeri almak için acele ederken, Vietnamlı bir satıcı sebzelerini hızla sokaktan kaldırdı. Bu göçmenler Akdeniz’de bulunan Kıbrıs adasına taşındıklarından beri kendilerini farklı kılan ve gurur duydukları kültürel miraslarını gizlemedi.

Mısır restoranının sahibi 38 yaşındaki Muhammed el-Basrati “Komşumun yanında duruyordum, oradan ayrılmamı istedi Seni görürlerse yabancı olduğun için döverler’ dedi” diye olanları anlattı. Maskeli adamlar restoranına geldiğinde arka tarafa saklandı ve maskeli kişiler restoran sahibinin tüm birikimiyle yaptırdığı mekanın camlarını kırdı. Basrati “Cam kırılma sesi duymaya başladık… Sonra duman ve yanık kokusu aldım” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ