Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Rum Eğitim Bakanı: “Atatürklü kitap konusunda yanlış icraatlarda bulunduk”

Rum Eğitim Bakanı: “Atatürklü kitap konusunda yanlış icraatlarda bulunduk”

Rum Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu, içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’e atıfta bulunulan ve söz konusu sayfanın yırtılması talimatı verilmesi nedeniyle karışıklığa sebep olan lise ikinci sınıfların İngilizce kitabı konusunda yaptığı açıklamada, yanlış anlama sebebiyle yanlış icraatlarda bulunulduğunu kabul etti.
Fileleftheros ve diğer gazetelerde yer alan habere göre, dün RİK 3’e konuşan Prodromu, yanlış anlama sebebiyle yanlış icraatlarda bulunulduğunu kabul ederken, kitap kontrol edilirken dikkatsizlik yapıldığından söz etti ve bunun bakanlığın da dikkatinden kaçtığını savundu.
Kitabın Türk nüfusuna hitap ettiğini de dile getiren Prodromu, kitapta Türk isimleri ve şehirlerinin yer aldığını belirtti.
Gerçekleşen siyasi-ideolojik tartışmaların bir İngilizce kitabıyla alakası olmadığını da ifade eden Prodromu, birçok kişinin siyasi düşüncelere yatırım yaptıklarını kaydetti.
Prodromu, İngilizce derslerinin tarihi tartışmalar için uygun yer olmadığını, öte yandan kitabın sayfasının yırtılmadığını da öne sürdü.
Güney Kıbrıs’ta kitapların sayfalarını yırtmaya ihtiyaçları olmadığını savunan Prodromu, sansür olmadığı gibi, müdahale de olmadığını iddia etti.
Kitabın toplatıldığını dile getiren Prodromu, kitabın müfredatta kalıp kalmayacağı konusundaki bir soruya yanıtında ise, bunu bilmediğini ancak toplam 9 diğer kitabın durumunda olduğu gibi kitabın içerisindeki metinlerin güncellenmesinin mümkün olduğunu dile getirdi.
Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in konuyla ilgili olarak önümüzdeki salı günü Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu’yla görüşmesinin beklendiğini ekledi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ