Rum basınının gözünden ‘Cenevre görüşmeleri’

Rum basınının gözünden ‘Cenevre görüşmeleri’

Cenevre’de 5+BM formatında yapılan Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili haberler bugünkü Rum gazetelerinde geniş yer alırken, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün Cenevre’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve ardından da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la bir araya geldiği belirtildi.
Fileleftheros gazetesi “BM Genel Sekreterinin Çerçevesi İçerisinde Hareketler- Anastasiadis Guterres’e İşlevsel Bir Devlet Meydana Getirilmesiyle İlgili Bir Çözüm Sundu- Kritik Randevu Bugün” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün BM Sekreteri Antonio Guterres’le gerçekleştirdiği ilk görüşmede, Guterres’in bizzat 2017 yılından bu yana ortaya koyduğu çerçevesi içerisinde hareket etmeyi tercih ettiğini yazdı.
Rum Hükümet kaynaklarının Anastasiadis ile Guterres arasındaki görüşmeyi “çok faydalı” olarak nitelendirdiklerini yazan gazete, yine “aynı çevrelere” dayanarak, “Anastasiadis’in görüşmede Kıbrıs sorununun bizzat BM Genel Sekreterinin ortaya koyduğu parametreler çerçevesinde çözülmesi gerektiğine işaret etme fırsatına sahip olduğunu” aktardı.
Gazete, Anastasiadis’in Guterres’le gerçekleştirdiği ve 1 saat 45 dakika süren görüşmede Kıbrıs sorunuyla ilgili vizyonunu kapsamlı bir şekilde analiz ederek “yalnızca Kıbrıslıların refahına değil, bölgedeki güvenlik ve istikrara da katkıda bulunacak olan çözümün ertesi günü üzerinde durduğunu” iletti.
Gazete, Anastasiadis’in desantralize federasyonla ilgili önerisine de atıfta bulunduğunu ve AB çerçevesinde işlevsel ve etkili bir devlet ihtiyacı üzerinde durduğunu da belirtti.
Gazeteye göre “aynı kaynaklar” Anastasiadis’in Guterres’e “bir toplumun güvenlik algısının diğer toplum için tehdit teşkil etmeyeceği şekilde, ülkede güvenlik koşullarını meydana getirmesi gerektiğini vurguladığını” da iletti.
Rum hükümet kaynaklarının, bugünlerde gösterilen çabanın Kıbrıs sorununu müzakere raylarına geri getirmek olduğunu anımsattıklarını ileten gazete, aynı kaynakların bunun Anastasiadis’in müdahalelerinin esas amacı olduğunu ve Genel Sekreterle ilk görüşmesinde buna odaklandığını belirttiklerini de aktardı.
Gazete, Anastasiadis ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias arasında gerçekleştirilen görüşmede ise, durumun gözden geçirildiğini ve iki hükümetin gerek gayri resmi 5’li konferans çerçevesinde, gerekse bunun haricindeki gelişmeler ışığında üstlenecekleri belirli girişimler konusunda hem fikir olduklarını iletti.
Gazete, Cenevre’deki görüşmelerin bugünden itibaren “daha derin sulara gireceğini” de ekledi.

ANASTASİADİS-DENDİAS GÖRÜŞMESİ
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşmesinin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la bir araya geldiğini de yazan gazete, Anastasiadis’in Dendias’ı Guterres’le ilk görüşmesi konusunda bilgilendirdiğini belirtti.
Gazete, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Twitter’daki hesabından yaptığı paylaşımda ise, “Cenevre’deki beş taraflı gayri resmi görüşme öncesinde” Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’le yaptığı görüşmeye atıfta bulunduğunu yazdı.
Paylaşımında Güney Kıbrıs’la olan sürekli ve yakın koordinasyona değinen Dendias, Kıbrıs sorununun BM Konseyi kararları ile AB normları temelinde çözülmesine ilişkin tam desteğini de teyit etti.
Gazete, bu görüşmenin ardından Rum-Yunan Dışişleri bakanlarının Kıbrıs sorunu ve beş taraflı gayri resmi konferans konusunda bir görüşme yaptıklarını da ekledi.
Gazete “Tarihi bir Kronolojiyle Tezlerini İzah Etti” ara başlıklı haberinde ise, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın BM Genel Sekreteriyle yaptığı görüşmeye yer vererek, Tatar’a görüşmede Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun eşlik etmesine vurgu yaptı.
Alithia gazetesi ise “Guterres: İlk Tadı Aldı- Konferans Perşembe Yerine Cuma Günü Tamamlanabilir” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili beş taraflı gayri resmi konferansın bir gün daha uzatılması senaryosunun dün Cenevre’de yoğun bir şekilde tartışıldığını yazdı.
BM Genel Sekreteri Guterres’in dün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le gerçekleştirdiği ilk görüşmelerin, taraflara tezlerini dile getirme fırsatı verdiğini yazan gazete, Anastasiadis’in Guterres’e, Rum kesiminin Kıbrıs sorununun BM kararları temelindeki çözümüne olan bağlılığını izah ettiğini ve Türk tarafının iki devlet çözümüne ilişkin talebinin kabul edilmesinin söz konusu olmadığını açıklığa kavuşturduğunu öne sürdü.
Gazete, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ise iki devlet çözümü üzerinde durduğunu ve bugün sabah okumak üzere 20 sayfalık bir konuşma hazırladığını belirtti.
BM Genel Sekreteri Guterres’in yarın veya yarından sonraki gün Cumhurbaşkanı Tatar ve Rum lider Anastasiadis’le ortak bir görüşme yapmasının ihtimal dahilinde bulunduğunu da belirten gazete, üç garantör ülkenin heyetlerinin yanı sıra Cenevre’de AB’den üç kişilik bir heyetin de bulunduğunu belirtti.
AB’nin gönderdiği diplomatların beş taraflı gayri resmi konferansın resmi temas programına katılmayacağını yazan gazete, AB’li diplomatların BM Genel Sekreterinin çalışmasına yardımcı olmak ve AB tezlerinin ileriye götürülmesi için ikili görüşmelerde bulunmaya hazırlandıklarını ekledi.
ABD Dışişleri Bakanlığı ile Rusya’nın Cenevre’de gerçekleştirilen beş taraflı konferansa destek belirttiklerini de yazan gazete, ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilcisinin Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamada, ABD’nin, adanın iki kesimli iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesi için Kıbrıs liderliğindeki bir çözümü desteklediğini söylediğini iletti.
Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osadchiy ise açıklamasında, beş taraflı gayri resmi konferansın, Kıbrıs sorununun kapsamlı, adil ve yaşayabilir çözümü için müzakerelere yol açmasını umduğunu dile getirdi.
Politis gazetesi ise “Hiç Kimse Çıkmaz İstemiyor- Cenevre’de Sınırlı Karşılıklı Anlayış Belirtileri- Bir Aksilik Olmaması Durumunda 5+1 Cuma’ya Kadar Uzayacak” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, tarafların kamuoyunda, ilan edilmiş olan tezlerinden kıpırdamadıklarını ancak perde gerisinde yoğun bir hareketlilik yaşanmakta olduğunu öne sürdü.
Yarınki günün kritik olduğunu ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yer alacağı akşam yemeğinde müzakerelerin devam etmesine ilişkin ortak bir formül şekillendirmeye çalışacağını savunan gazete “Başka Söylüyorlar, Başka Görüşüyorlar” başlığıyla iç sayfadan yer verdiği haberinde ise, konferansın Cuma gününe kadar uzayabileceğini çünkü iki tarafın “yerinden kıpırdamayan tezlerinin arkasında” perde gerisinde yoğun bir hareketlilik olduğunu savundu.
Cenevre’de hiçbir tarafın konferansın başarısızlığa uğramasını istemediğini yazan gazete, bu durumun ise BM’ye, iki taraf için de kazan-kazan (win-win) bir durum ortaya çıkması için baskı yapma kolaylığı verdiğini ekledi.
Haravgi ise konuya ilişkin haberini “Vizyonlar Arasında Kaos- İki Liderin Tezleri Bugün Herkesin Huzurunda” başlıklarıyla yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ