Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Prof. Dr. Türeci: “Aşı dağıtımı başladı”

Prof. Dr. Türeci: “Aşı dağıtımı başladı”

Alman Pfizer ile ortak aşı geliştiren Biontech’in CFO’su Sean Marett, son yapılan çalışmalar sonrasında aşılarının 2 ila 8 derece arasında 6 saate kadar taşınabildiğini açıkladı. BioNTech’in Baş Tıbbi Sorumlusu, Profesör Özlem Türeci de aşının İngiltere’deki onayının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “FDA ve EMA’nın kararının Aralık ayının ortasında belli olmasını umuyoruz” dedi.

Pfizer ve Biontech’in geliştirdiği corona virüs aşısının İngiltere’de onay almasının ardından bir basın toplantısı düzenlendi.

Biontech CFO’su Sean Marett, son yapılan çalışmalar sonrasında aşılarının 2 ila 8 derece arasında 6 saate kadar taşınabildiğini açıkladı.

Bununla birlikte Marett, soğutma sağlayan depolarda 5 gün saklanabileceğini, ancak donma noktasının üzerindeki sıcaklıklarda aşının beş günün ardından bozulacağını aktardı.

AŞI UÇAK VE GEMİ İLE GÖNDERİLECEK

İngiltere’nin Pfizer-Biontech aşısının etkisini kabul etmesi üzerine ise Marett, İngiltere’nin üretilen bütün dozları almayacağını, adil bir dağıtım olacağını açıkladı. Marett, aşıların İngiltere’ye uçak ve gemi ile gönderileceğini açıklarken Brexit’in geçiş dönemi sonrasında ise başka bir yol bulunacağını belirtti..

CFO Marett, on ülkeyle sözleşmelerinin olduğunu, diğer ülkelerle de müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

İşe bisikletle giden milyarderler: Özlem Türeci ve Uğur Şahin - Son dakika  dünya haberleri

PROFESÖR ÖZLEM TÜRECİ: FDA VE EMA’NIN ONAYINI BU AYIN ORTASINDA BEKLİYORUZ

Konuya ilişkin açıklama yapan BioNTech’in Baş Tıbbi Sorumlusu Profesör Özlem Türeci de, Pfizer ile birlikte geliştirilen aşının İngiltere’den acil kullanım onayı almasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, aşının İngiltere’ye dağıtım sürecinin sürecinin başladığını açıkladı.

Türeci yaptığı açıklamada, aşının birkaç gün içinde ülkede olacağını söyledi. Bununla birlikte Profesör Türeci, aşının şartlı piyasa kullanımı için Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) ve acil kullanım onayı için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne baçvurduklarını hatırlatarak, “FDA ve EMA’nın kararının Aralık ayının ortasında belli olmasını umuyoruz” dedi.

AŞIYLA İLGİLİ MERAK EDİLENLER

-Klinik deneylerde tüm deneklerde %95 etkinlik.. 65 yaş üstü deneklerde %94’ten fazla etkinlik.

-ABD, Almanya, Türkiye, Güney Afrika, Brezilya ve Arjantin’deki 3. aşama testlere 43 binden fazla denek katıldı.

-Nadir görülen yan etkiler : Başağrısı %2 Yorgunluk %3,8 Aşı deneklerin büyük bölümünde iyi tolere edildi.

-Hafif yan etkiler aşının vurulmasından sonraki birkaç gün içinde ortadan kalktı.

– En sık görülen yan etkiler enjeksiyon bölgesinde ağrı, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrıları.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ