Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Pilli: “Mutasyon KKTC’ye ulaştı mı, tespit edeceğiz”

Pilli: “Mutasyon KKTC’ye ulaştı mı, tespit edeceğiz”

Mutasyona uğrayan ve daha hızlı yayıldığı iddia edilen virüsün Türkiye ve Güney Kıbrıs’a ulaştığını anımsatan Pilli, “Mutasyona uğrayan virüsün KKTC’ye ulaşıp ulaşmadığını, buradan aldığımız örnekleri Türkiye’ye göndererek tespit edeceğiz. Örnekleri yarın göndermeyi planlıyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, BRT ekranlarında yayınlanan “Manşet+” programına telefonla bağlanarak, Koronavirüs salgınının seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ziyaretlerde ikram yapılmaması, iş yerlerinde kahve-çay aralarına tek tek çıkılması gerektiğini vurgulayan Pilli, “Özellikle ikramlar sırasında maskeler çıkıyor. Herkesten rica ediyorum; maske ve sosyal mesafe kuralına herkesin uyması gerek” dedi.

“YANINIZDA GÖRDÜĞÜNÜZ KİŞİ POZİTİF OLABİLİR”

“Herkes şu an pozitif olabilir” diyen Pilli, “Yanınızda gördüğünüz kişi, hiçbir şikayeti olmasa bile pozitif olabilir. Temaslılardan çok sayıda vaka çıkıyor” ifadelerini kullanarak, “Bir ay eğlenceye gitmeyip, kurallara uyarsanız ölmezsiniz. Ama uymazsanız, canınızı kaybedebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin saat 10.00 sıralarında toplandığını ve tedbirleri görüştüğünü belirten Pilli, Güney Kıbrıs’a geçişlere ilişkin sıkı tedbirlerin devam edeceğine işaret etti.

“HERKESİN BAŞINA POLİS KOYMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Alınan tedbirlere uyulmadığından şikayet eden Bakan Pilli, “Herkesin başına bir polis koymamız mümkün değil” dedi.

“TAMAMEN KAPANMA ŞU AN SÖZ KONUSU DEĞİL”

Şu an için “tamamen kapanmanın” söz konusu olmadığını ancak sağlık sisteminin çökmesi gibi bir olasılıkta bu seçeneği değerlendirebileceklerini kaydederek, “Önümüzdeki günlerde vakalar nereye gidecek, bilmiyoruz. Gidişata göre gerekli adımlar atılacak” dedi.

MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜS KKTC’YE ULAŞTI MI?

Mutasyona uğrayan ve daha hızlı yayıldığı iddia edilen virüsün Türkiye ve Güney Kıbrıs’a ulaştığını anımsatan Pilli, “Mutasyona uğrayan virüsün KKTC’ye ulaşıp ulaşmadığını, buradan aldığımız örnekleri Türkiye’ye göndererek tespit edeceğiz. Yarın göndermeyi planlıyoruz” dedi.

TARAMA…

Tüm okulları, iş yerlerini ve kurumları taramak adına bir takvimlendirme yaptıklarını ifade eden Pilli, “Bize biraz yardım edilirse, bulaşı önleyebiliriz” dedi.

Aşılama sürecinin Ocak ayının ortasında başlamasının planlandığını, Türkiye’de gerekli deneysel çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte sürecin başlayacağını kaydeden Pilli, “Aşı çok önemli, aşıdan kaçmamak lazım. Bazı yan etkileri var ama zararlı bir yan etki görüşmemiştir” şeklinde konuştu.

AŞI SÜRECİ

Pilli, aşıların ikinci dozlarının buzdolaplarında bekleyeceğini, aşılama sürecinin yarım kalmaması adına böyle bir yol izleyeceklerini belirterek, “Toplumun yüzde 60’ının aşılanması gerekiyor. Aşı sıkıntısı çekeceğimizi düşünmüyorum” dedi.

AŞILAR TÜRKİYE’DE KONTROL EDİLİYOR

Aşılarla ilgili konuşan Pilli, Türkiye ile eş zamanlı olarak 15 Ocak’ta sağlık çalışanları, huzurevinde kalanlar ve kronik hastalığı olanların aşılanacağını belirterek, “Çin’den gelen aşılar Türkiye’de 14 gün kontrol edilecek ardından kullanılmaya başlanacak. Altyapı hazırlıkları tamamlandı aşıların gelmesi bekleniyor” diye konuştu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ SAATİ DEĞİŞEBİLİR

Şu an için tamamen kapanmanın söz konusu olmadığını anlatan Pilli, “Sokağa çıkma yasağını yılbaşı süresince birçok insanın bir araya gelmesini engellemek için aldık. Saat 10 olan sokağa çıkma yasağı 12’ye çekilebilir. Bulaşıcı üst kurulu bugün yapacağı toplantının ardından sokağa çıkma yasağı ile ilgili karar alınacak” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ