Özersay: Sizin hiç insafınızı yok mu?

Özersay: Sizin hiç insafınızı yok mu?

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay sigortalıların şeker ve tansiyon gibi sıklıkla ihtiyaç duyulan ilaçlarını hastanelerde bulamadıklarını, özellikle reçete yolsuzluğu soruşturması ertesinde eskisinin yerine yeni ve pratik bir sistem konulamadığı için insanların hem ilaçlarını tedarik etmekte, hem de ceplerinden ödedikleri paraları sonradan devletten geri almakta ciddi mağduriyet yaşadıklarını açıklayarak yetkililere tepki gösterdi: “sizin hiç insafınız yok mu?”. Özersay açıklamasında “geçmişte sigortalılar ilaçlarını doktora yazdırdıktan sonra eczanelerden alabiliyorken şimdi ilacı kendi paralarıyla satın almak ve daha sonra da bin bir eziyet ile ilgili daireye sunup ilacın %80’nin en az iki ay ve bazen üç ay sonra kendisine yatırılmasını beklemek zorunda kalıyor. 75 yaşında sigorta emeklisi vatandaşların bu sıcaklarda hastaneden sonra ilaçlarını ödeyip sonra da bu paranın peşine koşmasını, özel sektörde çalışanların izin alıp daireye başvuru yapmasını, dar gelirli olan bu insanların benzin yakıp başvuru yapmasını mı bekliyorsunuz? Bunun olmayacağını öngöremediniz mi?” diye sordu.

“REÇETE SAYISININ 30 BİNLERDEN 2 BİNLERE DÜŞTÜĞÜ DOĞRU MU?”
Özersay açıklamasında “Eski sistemde  sigorta reçete sayısı 30 binli rakamlardayken şimdi bunun birkaç bine düştüğü söyleniyor. Bu durumda vatandaşlar yatırımları nedeniyle hakları olan sağlık desteğini kullanamıyorlar. Yani haklarından mahrum bırakılıyorlar, eğer rakam bu oranda düştüyse yönetici konumda olanlar bunun nedeni nedir, bu yeni kurduğumuz mekanizma tamam değil demek ki demez mi?” diyerek tepki gösterdi.
“SOSYAL SİGORTALILARIN İLAÇ PARALARI ESKİDEN 15 GÜNDE ŞİMDİ İKİBUÇUK AYDA ÖDENİYOR”
2024 yılından önce sosyal sigortalıların ilaç paralarını 15 gün gibi kısa bir süre içerisinde devletten geri alabilirken şimdi bu sürenin iki ayı geçtiğine de dikkat çeken HP lideri Özersay “sağlık kurulu kararıyla bir yıl boyunca belirli bir ilacı kullanması gerektiğini devletin tescil ettiği hastalar için de durum hiç farklı değildir. Bu insanlar ilaçları kendi ceplerinden kendileri satın almakta daha sonra da kimi zaman üç ay boyunca bu ilacın kendilerine geri ödenmesini beklemektedirler. Bu olacak şey midir?” diye sordu.

Sosyal Medyada Paylaş
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ